Tüketicilerin sağlıklı beslenme bilincinin işletmelerin organik gıda pazarlama stratejilerine etkisi ve bir pilot uygulama
The impact of consumers' health consciousness on businesses' organic food marketing strategies and a pilot study
- Tez No: 997620
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlıklı beslenme bilincine sahip tüketicilerin organik gıda tercih etme nedenlerini belirlemek, satın alma kararlarını etkileyen faktörleri ortaya koymak ve bu faktörlerin işletmelerin organik gıda pazarlama stratejilerine etkisini değerlendirmektir. Araştırma, Ankara'da yaşayan ve organik gıda tüketen 224 katılımcıyla gerçekleştirilen dört bölümlük bir anket çalışmasına dayanmaktadır. Anketin ilk bölümünde demografik bilgiler, ikinci bölümünde organik gıda tüketim tercihleri, üçüncü bölümünde işletmelerin organik pazarlama stratejilerine yönelik değerlendirmeler ve son bölümünde katılımcıların organik gıda tutumları ile satın alma nedenlerini ölçen ifadeler yer almıştır. Verilerin güvenirliği Cronbach's Alpha katsayısı ile, geçerliliği ise Doğrulayıcı Faktör Analizi ile test edilmiştir. Demografik değişkenlere göre ölçek farklılıkları t-testi ve ANOVA analizleriyle değerlendirilmiş olup araştırma modeli doğrulayıcı regresyon analiziyle test edilmiştir. Analizler SPSS 26 ve AMOS 24 programlarıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, sağlıklı beslenme bilincinin organik gıda satın alma davranışlarında belirleyici olduğunu, bilinç düzeyi arttıkça organik ürün tercihinin güçlendiğini ve işletmelerin pazarlama stratejilerinin tüketici kararlarını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Sonuçlar, organik gıdaların hem sağlık hem de çevresel sürdürülebilirlik açısından tüketiciler tarafından değerli görüldüğünü ortaya koymakta ve elde edilen bulgular organik gıda pazarında faaliyet gösteren işletmelere stratejik açıdan yol gösterici nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the reasons why health-conscious consumers prefer organic food, to determine the factors influencing their purchasing decisions, and to evaluate the impact of these factors on the marketing strategies of businesses operating in the organic food sector. The research is based on a four-part survey conducted with 224 participants living in Ankara who consume organic food. The first part includes demographic information, the second part examines organic food consumption preferences, the third part focuses on evaluations of businesses' organic marketing strategies, and the final part measures participants' attitudes toward organic food and their purchasing motives. Data reliability was assessed using Cronbach's Alpha, and validity was tested through confirmatory factor analysis. Differences across demographic variables were evaluated using t-tests and ANOVA, while the research model was tested through confirmatory regression analysis. All analyses were performed using SPSS 26 and AMOS 24. The findings show that health consciousness is a significant determinant of organic food purchasing behaviour, with higher levels of awareness increasing the likelihood of choosing organic products. Moreover, businesses' marketing strategies significantly influence consumer decision-making. Overall, the study demonstrates that organic food are valued by consumers for both health and environmental sustainability reasons, and the results provide important guidance for businesses' in developing strategies in the organic food market.