Ergenlerin görünüme ilişkin sosyal medya bilinçleri, akran ilişkileri, duygu düzenlemeleri ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between adolescents' appearance-related social media consciousness, peer relationships, emotion regulation, and psychological resilience
- Tez No: 997623
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKTAN DEMİRCİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmada ergenlerin görünüme ilişkin sosyal medya bilinçleri, akran ilişkileri, duygu düzenlemeleri ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Bursa Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet liselerinde 2025-2026 eğitim ve öğretim yılında örgün eğitime devam eden 9., 10., 11. ve 12. sınıf ergenler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem grubunu ise 14-17 yaş aralığında yer alan toplam 438 ergen (229 kız ve 209 erkek) kapsamaktadır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Görünüme İlişkin Sosyal Medya Bilinci Ölçeği, Akran İlişkileri Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde parametrik test varsayımlarının sağlandığı belirlenmiş; Bağımsız Gruplar T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Tukey post hoc testi, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Regresyon kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ergenlerin görünüme ilişkin sosyal medya bilinçleri, akran ilişkileri, duygu düzenlemeleri ve psikolojik sağlamlıkları ile araştırma kapsamında ele alınan demografik değişkenlerin bir kısmında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu ve GİSMB, akran ilişkilerinin olumlu alt boyutları, duygu düzenleme ve psikolojik sağlamlık arasında anlamlı düzeyde ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, akran ilişkilerinin birliktelik, yakınlık ve çatışma (negatif) alt boyutları ile duygu düzenlemenin yeniden değerlendirme ve duygu ifadesini bastırma alt boyutları ve psikolojik sağlamlık (negatif) puanlarının GİSMB'yi yordamada istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu; tüm değişkenler birlikte değerlendirildiğinde yakınlığın en güçlü pozitif yordayıcı, psikolojik sağlamlığın ise mutlak değerce en güçlü negatif yordayıcı olarak öne çıktığı görülmektedir. Bu kapsamda araştırma bulguları ilgili literatür doğrultusunda yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the relationship between adolescents' appearance-related social media consciousness, peer relationships, emotion regulation and psychological resilience. The research population consisted of the adolescents in the 9th, 10th, 11th, and 12th-grade who continue formal education in public high schools affiliated with Bursa Nilüfer District Directorate of National Education in the 2025-2026 academic year. The sample group of the study consisted of a total of 438 adolescents (229 females and 209 males) aged between 14 and 17. The research data were obtained using the Personal Information Form, Appearance-Related Social Media Consciousness Scale, Peer Relationships Scale, the Emotion Regulation Scale, the Child and Youth Resilience Measure. It was determined that parametric test assumptions were provided in the analysis of the data; Independent sample t Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Tukey post hoc test, Pearson Correlation Coefficient and Multiple Regression were used. As a result of the research, it was found that there are statistically significant differences in some of the demographic variables considered within the scope of the research with adolescents' appearance-related social media consciousness, peer relationships, emotion regulation and psychological resilience related to appearance, and there are significant relationships between ASMC, positive sub-dimensions of peer relationships, emotion regulation and psychological resilience. Finally, the companionship, closeness and conflict (negative) sub-dimensions of peer relationships, the cognitive reappraisal of emotion regulation and the expressive suppression sub-dimensions and the psychological resilience (negative) scores have a statistically significant effect on predicting ASMC; closeness is the strongest positive predictor, psychological resilience stands out as the strongest negative predictor by absolute value, since all variables are evaluated together. In this context, the research findings were interpreted in accordance with the relevant literature and suggestions were provided.