Türk vergi yönetiminde toplam kalite
Total quality in the Turkish tax administration
  1. Tez No: 99764
  2. Yazar: ÖZGÜR SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Toplumsal ihtiyaçların karşılanması amacıyla yürütülen kamusal faaliyetler, bazı maddi ve beşeri kaynaklann kullanılmasını gerektirdiğinden, bu hizmetlerin finansmanı hayati derecede önem taşımaktadır. Kamu yönetimi, bu kaynakları en uygun şekilde bir araya getirme işlevini görürken, vergi yönetimi de bu kaynaklann finansmanı ile ilgili faaliyetleri yerine getirmektedir. Vergi yönetiminin faaliyetleri sonucunda da ortaya vergi hizmetleri çıkmakta ve bu hizmetlerin toplumsal bir uzlaşma sağlanacak şekilde kaliteli olarak sunumu gerekmektedir. Bu nedenle, vergi yönetiminde kalite odaklı bir yönetim anlayışı benimsenmelidir. Çünkü, vergi yönetiminin başarısızlığı, esasen kamu yönetiminin başarısızlığı anlamına gelmektedir. Günümüzde TKY kalite odaklı bir yönetim anlayışını benimsemekle birlikte, gerek özel sektör, gerekse kamu sektöründe başarıyla uygulanabilmektedir. Bu doğrultuda, çalışmanın amacı kamu yönetimi birimlerinde uygulanabilirliği ispatlanmış olan TKY'nin, Türk vergi yönetiminde uygulanabilirliğini ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümde, kamu yönetiminin bir parçası olan vergi yönetimi teorik olarak ele alınmış ve kalite olgusuna değinilerek, vergi hizmetlerinde kalite özellikleri ve bu hizmetlerin neden kaliteli olarak sunulması gerektiği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, vergi hizmetlerinde kalite artışı açısından öneri olarak getirilen TKY, genel esaslan dahilinde incelenmiş ve bu yönetim anlayışının başta kamu yönetimi olmak üzere vergi yönetimi alanında da başarılı bir şekilde uygulanabileceğine dikkat çekilmiştir. Üçüncü bölümde, TKY'nin Türk vergi yönetiminde uygulanabilirliği ele alınmış ve Türk vergi yönetiminin hizmet kalitesine ilişkin sorunlarına yer verilerek, TKY'nin uygulama süreci ve karşılaşılabilecek sorunlar değerlendirilmiştir. Ayrıca bu bölümde TKY'nin Türk vergi yönetiminde uygulanabilirliğinin daha somut bir şekilde ortaya konulması amacıyla bir alan araştırmasına yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise, bu yönetim anlayışının Türk vergi yönetiminde uygulanabileceği, ancak başanlı uygulamalar açısından köklü değişikliklerin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since public activities which take place to meet public needs, finance of this kind of activities has a vital importance. While public administration has a role allocating resources efficiently tax administration has a role financing them. The role of tax administration creates tax services and also requires performing tax service in a quality manner. Therefore, quality management should be a focus in tax administration because the failure of tax administration is as the same as failure of public administration. Nowadays, Total Quality Management (TQM) is carried out successfully in both private sector and public sector. Therefore, the purpose of this study is examining how TQM is carried out in Turkish tax administration. In the first part, firstly tax administration in theory and quality fact are examined. Later, quality features of tax services and why tax services is carried out a quality manner are examined. In the second part, TQM which is suggested to increase quality in tax services is examined. In addition, how TQM is carried out successfully in both public administration and tax administration is implied. In the third part, practibiality of TQM in Turkish tax administration is evaluated and problems in services of Turkish tax administration are revealed. Later, practibiality process and problems of TQM are examined. Furthermore, a case study is carried out for the purpose of practibiality process of TQM in Turkish tax administration in deary way. In the last part, it is revealed that TQM is carried out successfully in Turkish tax administration. However, successful practices require important steps in Turkish tax administration.