Comparative study between conventional banks and Islamic banks in Djibouti: Profitability analysis
Cibuti'de geleneksel bankalar ile İslami bankalar arasında karşılaştırmalı bir çalışma: Karlılık analizi
- Tez No: 758465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde bankalara duyulan ihtiyacın artmasıyla birlikte, finansal istikrarın iyileştirilmesi amacıyla bankaların performansının değerlendirilmesi büyük önem kazanmıştır. Uluslararası literatür son yıllarda bu konuya özel bir ilgi göstermiştir. Bu makalenin temel amacı, Cibuti'deki iki büyük bankacılık sistemi olan konvansiyonel ve İslami bankacılık sistemleri arasındaki temel farklılıkları tartışmak olup, karlılık gibi özel bir konuya vurgu yapılmaktadır. Bunu başarmak için toplam dört banka seçilmiştir (iki İslami ve iki konvansiyonel), çalışmanın ana verileri bu bankalardan toplanmış ve analiz dört yıl boyunca (2017-2020) gerçekleştirilmiştir. Uygulanan yöntem, iki girdi değişkeni ve iki çıktı değişkeni kullanan Veri Zarflama Analizidir. Bulgular, bu dört yıl içerisinde İslami bankaların karlılık analizi açısından genel olarak konvansiyonel bankalardan daha verimli olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
With the actual growing needs for banks nowadays, it became crucial to assess the performance of banks for the aim of improving financial stability. International literature gave a particular attention to this subject in the last decades. This paper's main purpose is to discuss the major differences between the two major banking system; conventional and Islamic in Djibouti, the emphasis is put on a particular aspect which is profitability. To achieve it, a sum of four banks were selected (two Islamic and two conventional), the main data of the study were collected from these banks and the analysis was carried over four years (2017-2020). The applied method is the Data Envelopment Analysis, using two input variables and two output variables. Findings revealed that within those four years, Islamic banks were more efficient than conventional banks in overall for profitability analysis.