The impact of digital transformation on bank profitability: A case study of traditional banks in Djibouti
Dijital dönüşümün banka karlılığı üzerine etkisi; Cibuti'de geleneksel bankacılık üzerine bir uygulama
- Tez No: 1011692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, dijitalleşmenin Cibuti'deki geleneksel bankaların karlılığı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Küresel bankacılık sektörü hızlı bir teknolojik değişim geçirirken, gelişmekte olan ülkelerdeki finans kurumları verimliliklerini artırmak, işletme maliyetlerini azaltmak ve müşteri deneyimini optimize etmek için giderek daha fazla dijital araçları benimsemektedir. Bu araştırma, çevrimiçi bankacılık platformları, mobil uygulamalar ve otomatik hizmetler gibi dijital girişimlerin, aktif kârlılığı (ROA) ve özkaynak kârlılığı (ROE) dahil olmak üzere temel finansal performans göstergelerini ne ölçüde etkilediğini analiz etmektedir. Nicel bir yaklaşım kullanan çalışma, Cibuti'deki geleneksel bankalardan toplanan finansal verileri kullanarak, 2020-2022 döneminde dijital dönüşümün uygulanmasından önce ve sonra kârlılıklarındaki değişiklikleri analiz etmektedir. Bu çalışma, iki dönem arasındaki belirgin farkları ölçmek amacıyla iki zaman serisi verisinin karşılaştırılmasına dayanmaktadır. Amaç, dijitalleşmenin bankaların finansal performansı üzerinde somut bir etkisi olup olmadığını belirlemektir. Çalışmanın bulguları, her bir bankanın kurumsal yapısı, dijital olgunluk düzeyi ve stratejisi dikkate alınarak, Cibuti gibi gelişmekte olan bir bankacılık sektöründe dijitalleşmenin etkilerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Çalışma ayrıca, zayıf dijital altyapı, düzenleyici kısıtlamalar ve müşterilerin dijital araçları kullanmalarını destekleme ihtiyacı gibi geleneksel bankaların karşılaştığı başlıca engelleri de vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to assess the impact of digitalization on the profitability of traditional banks in Djibouti. While the global banking sector is undergoing rapid technological change, financial institutions in developing countries are increasingly adopting digital tools to improve their efficiency, reduce their operating costs and optimise the customer experience. This research analyses the extent to which digital initiatives such as online banking platforms, mobile applications and automated services influence key financial performance indicators, including return on assets (ROA) and return on equity (ROE). Using a quantitative approach, the study draws on financial data collected from traditional banks in Djibouti to analyse changes in their profitability before and after the implementation of digital transformation over the period 2020-2022. This study is based on a comparison of two time series of data, with the aim of measuring the notable differences between the two periods. The objective is to determine whether digitization has had a tangible effect on the financial performance of banks. The study's findings will provide a better understanding of the effects of digitalization in an emerging banking sector such as Djibouti's, taking into account the institutional framework, digital maturity and strategy of each bank. The study also highlights the main obstacles faced by traditional banks, including weak digital infrastructure, regulatory constraints and the need to support customers in using digital tools.