Mezraa höyük erken tunç çağı seramiği
The early bronze age pottery of mezraa höyük
- Tez No: 997639
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ABAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Mezraa Höyük'ün Erken Tunç Çağı'na tarihlenen seramik buluntuları bu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Orta Fırat Bölgesi'nin Erken Tunç Çağı kültürlerini tanımlamada ve bunların komşu bölgelerle ilişkilerini açıklamada seramik buluntular önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, seramik buluntular ışığında Mezraa Höyük'ün içinde bulunduğu Orta Fırat'ın Birecik-Karkamış bölümünün Erken Tunç Çağı'ndaki yerel karakteristiğinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Bunu gerçekleştirme amacıyla Mezraa Höyük'ün Erken Tunç Çağı'na tarihlenen tüm seramikleri tipolojik bir sınıflamaya tabi tutulmuştur. Daha sonra belirlenen tipler önce Birecik-Karkamış bölgesi Erken Tunç Çağı yerleşimleriyle ve ardından komşu bölgelerdeki diğer çağdaş yerleşimlerle karşılaştırılmıştır. Tipolojik sınıflama ve karşılaştırmalar neticesinde Birecik-Karkamış bölgesi özelinde beş evreli yeni bir bölgesel kronoloji oluşturulmuştur. Evrelerin belirlenmesinde eski kap tiplerinin kullanımdan kalkması ve yeni tiplerin ortaya çıkışı yanında, bezeme ve kap eklentilerinde ortaya çıkan yeni uygulamalar gibi unsurlar dikkate alınmıştır. Elde edilen sonuçlar bölge arkeolojisine katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The pottery finds of Mezraa Höyük dating back to the Early Bronze Age constitute the main subject of this thesis. Ceramic findings have an important place in defining the Early Bronze Age cultures of the Middle Euphrates Region, which is spread over a very wide geography, and in explaining their relations with neighboring regions. In this study, it is aimed to reveal the local characteristics of the Birecik-Karkamış sector of the Middle Euphrates, where Mezraa Höyük is located, in the light of ceramic findings. In order to achieve this, all ceramics of Mezraa Höyük dating back to the Early Bronze Age were subjected to a typological classification. Then, the determined types were first compared with the Early Bronze Age settlements of the Birecik-Karkamış region and then with other contemporary settlements in neighboring regions. As a result of the typological classification and comparisons, a new regional chronology with five phases was created specifically for the Birecik-Karkamış region. In determining the phases, factors such as the disappearance of old vessel types and the emergence of new types, as well as new applications in decoration, were considered. The results obtained will contribute to the archaeology of the region.