Isparta'nın geleneksel meslekleri üzerine halk bilimsel bir inceleme
A folkloristic investigation on the traditional professions of Isparta province
- Tez No: 997661
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması,“Isparta'nın Geleneksel Meslekleri Üzerine Halk Bilimsel Bir İnceleme”bağlamında geleneksel meslekleri yalnızca ekonomik faaliyetler bakımından değil; aynı zamanda toplum içindeki kültürel kimlik, kültürel bellek ve sosyal açıdan zenginliklerini ele almaktadır. Çalışma, Isparta'nın tarihi, ekonomik yapısı ve Isparta ilinin kökeni hakkındaki bilgileri de içerisinde barındırmaktadır. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, yöntemi, Isparta ilinin coğrafi ve ekonomik yapısına değinilmiştir. İkinci bölümde, saha çalışmasına dayanarak geleneksel meslekler incelenmiş, meslekleri icra eden ustaların görüşleri, fotoğraflarla desteklenmiştir. Üçüncü bölümde, yaşayan müze çerçevesinde Isparta ili için öneriler sunulmuştur. Araştırmanın yöntemi, sözlü tarih ve alan araştırmasına dayanmaktadır. Bu kapsamda, Isparta'da bu meslekleri halen devam ettiren ustalar ile görüşmeler yapılmış; icra edilen mesleklerin ortaya çıkış süreçleri, üretim aşamaları, ustalık-çıraklık ilişkileri ve toplumsal açıdan geçmişten bugüne taşıdıkları kültürel birikimler ve geleceğe dair beklentiler derlenmiştir. Böylece mesleklerin yalnızca üretim alanındaki ilerleyişi değil, kültürel kimlik oluşturma sürecindeki rolleri de ortaya koyulmuştur. Tez aynı zamanda mesleklerin sürdürülebilirlik boyutunu da ele almış, görüşmelerden elde edilen bulgular sonucunda, usta-çırak ilişkilerinin zayıfladığı, genç neslin bu mesleklere bakış açısının olumsuz yönde etkilendiği, ilginin azaldığı ve modern hayata uyum sağlamaya daha yatkın oldukları gözlemlenmiştir. Bu bağlamda çalışma, genel anlamda geleneksel meslek ustalarının görüşleri doğrultusunda mesleklerin geleceğine dair öneriler geliştirmiş ve halk bilimi açısından değerlendirmeler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis,“A Folkloric Study on the Traditional Occupations of Isparta”examines traditional professions not only in terms of economic activities but also their cultural identity, cultural memory, and social richness within society. The study also includes information on the history and economic structure of Isparta and the origins of Isparta province. The thesis consists of three main sections. The first section addresses the study's purpose, methodology, and the geographic and economic structure of Isparta province. The second section examines traditional professions based on fieldwork, supporting the views of the master craftsmen practicing the professions with photographs. The third section offers suggestions for Isparta province within the framework of a living museum. The research methodology is based on oral history and field research. In this context, interviews were conducted with master craftsmen still practicing these professions in Isparta, and the processes of their emergence, production stages, master-apprenticeship relationships, the social heritage they carry from the past to the present, and future expectations were compiled. This study not only reveals the progress of these professions in production but also their role in the formation of cultural identity. The thesis also addressed the sustainability of professions. Findings from the interviews revealed that master-apprentice relationships are weakening, the younger generation's perspective on these professions is negatively impacted, interest is diminishing, and they are more likely to adapt to modern life. In this context, the study develops recommendations for the future of these professions, generally based on the views of traditional masters, and offers assessments from a folklore perspective.