Fen bilimleri öğretmenlerinin deprem sonrası öğretmenlik deneyimlerine ilişkin görüşleri (Hatay ili örneği)
Science teachers perspectives on post-earthquake teaching experiences (the Hatay example)
  1. Tez No: 997689
  2. Yazar: DİLEK ŞENELDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER MUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Hatay ili Antakya ilçesinde görev yapan fen bilimleri öğretmenlerinin deprem sonrası öğretmenlik deneyimlerine ilişkin görüşlerinin analiz edilmesini amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseni tercih edilmiştir. Çalışma grubunu 2023-2024 ve 2024-2025 eğitim-öğretim yılı ortaokullarda görev yapan 10 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından düzenlenen 'Katılımcı Bilgi Formu' ve 'Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu' kullanılmıştır. Görüşme sonunda fen bilimleri öğretmenlerinin deprem süresince deneyimlemiş oldukları eğitim öğretim faaliyetlerine yönelik görüşler ve önerilerin neler olduğu araştırılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılardan alınan transkriptler araştırmacılar tarafından incelenerek tema ve alt-temalar oluşturulmuştur. Araştırmanın analizi sonucunda engeller, zorluklardan doğan güç ve geleceğe mesaj şeklinde üç temaya ulaşılmıştır. Bu bulgulara dayanarak fen bilimleri öğretmenleri deprem sonrasın deneyimlerinde öğrenme ortamındaki fiziksel engeller ve yaşadıkları psikososyal zorluklara yönelik görüşlerini bildirmişlerdir. Öğretmenler bu zorlu süreçten bazı durumlarda mesleki olarak güçlenerek çıktıklarını ifade etmişlerdir. Bunun yanında, öğretmen ve öğrencilere sürdürülebilir deprem eğitimi, psikososyal destek programları, öğrenme ortamlarının iyileştirilmesi, deprem sonrası müfredat ve ölçme değerlendirmeye yönelik çeşitli önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the views of science teachers working in the Antakya district of Hatay province regarding the challenges they faced after the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023. The study group consists of 10 science teachers working in middle schools during the 2023-2024 and 2024-2025 academic years. The data collection tools used were the 'Participant Information Form' and the 'Semi Structured Interview Form' prepared by the researchers. Content analysis was employed to analyze the obtained data. The transcripts obtained from the participants were examined by the researchers to create themes and sub-themes. As a result of the analysis, three themes were identified: barriers, strength arising from challenges, and messages for the future. Based on these findings, science teachers reported their views on the physical barriers in the learning environment and the psychosocial difficulties they experienced after the earthquake. They expressed that in some cases, they emerged from this challenging process with professional empowerment. Additionally, they made various suggestions regarding the curriculum and assessment after the earthquake.