The relationship between factors of cultural identity and brand loyalty in the context of modern marketing communications in Turkey
Türkiye'de kültürel kimlik unsurları ile marka sadakati arasındaki ilişki: Modern pazarlama iletişimi bağlamında bir inceleme
- Tez No: 997697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye bağlamında internet pazarlamasının kültürel uyumunu araştırarak, birkaç prediktif faktör içeren bir model önermektedir. Mayıs-Haziran 2024 tarihlerinde yapılan araştırma, çevrimiçi bir anket aracılığıyla verileri toplamak için niceliksel bir yaklaşım kullanmıştır ve 463 geçerli yanıt alınmıştır. Elde edilen bulgular, etno-kültürel faktörlerin Türk tüketicileri arasında yüksek seviyede algılandığını, dini ve etnosantrizm faktörlerinin ise orta seviyede olduğunu göstermektedir. Ayrıca, satın alma dürtüsü ve çevrimiçi satın alma niyeti, marka sadakati ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiş olup, bireysellik/toplulukçuluk ve zaman ilişkisi gibi kültürel faktörler, tüketici davranışlarını etkilemiştir. Çalışma, Türk şirketlerinin marka sadakatini artırmaya odaklanmaları gerektiğini ve tüketici etkileşimini etkili bir şekilde sürdürmek için zaman ilişkisi gibi kültürel unsurlara dikkat etmeleri gerektiğini önermektedir. Ayrıca, bazı önerilen prediktörlerin, örneğin yeniliğe açıklık ve içsel dindarlık gibi faktörlerin, Türk bağlamında anlamlı olmadığı belirtilmiş ve bu bulguların daha iyi anlaşılması için gelecekteki araştırmalara ihtiyaç olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the cultural adaptation of Internet marketing in Turkey by proposing a predictive model. The research, conducted in May-June 2024 with 463 valid responses, used a quantitative approach, collecting data via an online questionnaire. Key findings revealed that ethnocultural factors were highly significant for Turkish consumers, while religious and ethnocentrism factors played moderate roles. Additionally, both buying impulse and online purchase intention were strongly linked to brand loyalty, with specific cultural factors, such as individualism/collectivism and relation to time, influencing consumer behavior. The study suggests that Turkish companies should focus on enhancing brand loyalty and consider cultural elements to engage consumers effectively.