Hisse senedi yatırımcısının korunması
Protection of equity investors
- Tez No: 99772
- Danışmanlar: PROF.DR. HURİYE KUBİLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Gelişmiş bir sermaye piyasasının temel özelliği, bilginin tam ve eşit olarak dağıldığı ve bu sayede yatırımcının etkili bir şekilde korunduğu bir yapıya sahip olmasıdır. Sermaye piyasasının sağlıklı ve güven ortamında tesisi, yatırımcının korunmasına yönelik hukuki düzenlemelerin varlığını gerektirmektedir. Bu düzenlemelerin önemli bölümünü yatırımcıların yatırım kararlarında aldatılmalarının ve içerden ticaret, manipülasyon gibi sermaye piyasası suçlarının oluşumunun önlenmesi oluşturmaktadır. Hisse senetleri, sermaye piyasasında tasarrufların dolaysız olarak verimli yatırımlara aktarılmasını sağlayan en önemli sermaye piyasası araçlarındandır. Sermaye piyasasında geniş bir halk kitlesine hitap eden hisse senedine yatırım yapanların korunması, kamunun piyasaya yönelik müdahalelerde bulunmasının temel gerekçesini oluşturmaktadır. Sermaye Piyasası Kurul'u bu nedenle piyasaya müdahalelerde bulunarak yatırımcının korunmasını sağlamaktadır. Kurul, piyasada faaliyette bulunan aracı kuruluş ve diğer sermaye piyasası kurumlarının faaliyetlerini gözetim ve denetim altında bulundurmaktadır. Özellikle aracı kuruluşların ve anonim ortaklıkların faaliyetlerinin düzenlenmesi ve denetlenmesi bu anlamda önemlilik arz etmektedir.“Yatırımcıları Koruma Fonu”da yeni sermaye piyasası kanunu ile düzenlenerek yatırımcıların sağlam hukuk kuralları çerçevesinde korunmalarını sağlamaktadır. Gelişmiş diğer ülke uygulamalarında (ABD, İngiltere gibi) menkul kıymetler borsalarının sermaye piyasasındaki önemli işlevi, menkul kıymetler borsalarına yönelik geniş ve etkin düzenlemelerin kaynağı olmuştur. Ülkemizde de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası' na bu konuda önemli birtakım görevler yüklenmiştir. Yatırımcının korunması bakımından gerek birincil piyasalarda gerekse ikincil piyasalarda, kamunun, düzenlemelerle piyasaya olan güveni tesis etmesi gerekmektedir. Düzenlemelerin etkin yaptırımlarla desteklenmesi gerekmektedir. Bu amaçla, Sermaye Piyasası Kurulu yeni düzenlemelerle yatırımcıların korunmasına yönelikyaptırımları güçlendirmektedir. Bu konuda Türk Yargı Sisteminin de hızlı ve sağlıklı kararlarla yatırımcının korunması mekanizmasına katkıda bulunması gerekmektedir. Kanımızca, sermaye piyasalan açısından büyük eksiklik olan ihtisas mahkemelerinin kurulması acilen gerçekleştirilmelidir. Aksi taktirde yaptırımı olmayan düzenlemeler gerekli korumayı ve amacı gerçekleştiremeyeceklerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic characteristics of a developed capital market is to have been a structure that information distribute perfect and equal and by this mean investors have protected effectively. Establishing capital markets in reliable and secure structure have to require existence of legal regulation that oriented towards protection of investors. Important parts of these regulation constitute, prevent of deceiting investors at investment decision and formation of capital market crimes like insider trading and manipulation. Equities is one of the most important capital market instruments that provide transfering the investors savings at capital market directly to productive investments. The protection of investors which make investment to equities, that address an extensive mass of population at capital markets is forming the basic principle of sanctions of public towards markets. For this reason Capital Market Board provide protection of investors by interventing to markets. Board, keep under guarding and auditing the activity of intermediary institutions and other capital market organizations which operate over the market. Especially regulating and auditing of the intermediary institutions and Join stock companies have an importance by this mean.“Investors Protection Found”that established by new Capital Market Code, have also provide protection of investors around reliable legal rules. The important function of stock exchange's in capital markete in developed other countries practice (like USA. and UK.), have been source of active and comprehensive regulations towards stock exchanges. Such important functions have been given to Istanbul Stock Exchange also in our countries. Public have to establish the confidence for the view of investor's protection towards market by regulating both primary markets and secondary markets. The regulations have to support by effective sanctions. Capital Market Board have to give support to the sanctions towards protection of investors by this aim. At that topic IIITurkish Judgement System make also assist in investor protection mechanizm by rapid and reliable decisions. In our opinion establishing the specialization courts that come into being the great deficiency for capital markets have to realize urgently. Otherwise, the regulation that have lack of sanctions may have not realize the required protection and the objective. IV