Ortaokul öğrencilerinin çalgı çalma eğilimlerini belirlemeye yönelik bir araştırma
A study to determine middle school students' tendencies towards playing musical instruments
- Tez No: 997738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÖZAL GÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan Anıttepe Ortaokulu'nda öğrenim gören 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin çalgı çalma eğilimlerini belirlemek ve bu eğilimleri etkileyen bireysel, ailesel ve çevresel faktörleri incelemektir. Araştırma, betimsel tarama modelinde yürütülmüş olup çalışma grubunu 2025–2026 eğitim-öğretim yılında ilgili okulda öğrenim gören toplam 543 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, öğrencilerin demografik özelliklerini ve çalgı çalma ile ilişkili görüşlerini belirlemeye yönelik araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler frekans, yüzde dağılımları ve açık uçlu sorular için içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin %61,2'sinin evinde herhangi bir çalgı bulunmasına karşın, yalnızca %28,7'sinin aktif olarak bir çalgı çaldığı belirlenmiştir. Öğrencilerin çalgı çalma eğilimlerinde gitar, piyano ve kemanın öne çıktığı; çalgı seçiminin büyük ölçüde öğrencilerin dinlemeyi tercih ettikleri müzik türleriyle (pop, rap, klasik müzik ve türkü) ilişkili olduğu saptanmıştır. Ailede çalgı çalan birey bulunmasının, öğrencilerin çalgı tanıma düzeylerini ve çalgı çalma isteğini artıran önemli bir etken olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, çalgı çalmama nedenleri arasında zaman yetersizliği, akademik yoğunluk, aile yönlendirmesinin eksikliği ve kurs imkânlarının sınırlılığı öne çıkmaktadır. Ayrıca çalgı çalan öğrencilerin konserlere katılım eğiliminin daha yüksek olduğu, müzik türü tercihleri ile konser türü tercihlerinin büyük ölçüde örtüştüğü belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, ortaokul öğrencilerinin çalgı çalma davranışlarının yalnızca bireysel ilgiye değil; aile desteği, çevresel olanaklar ve akademik koşullara bağlı olarak şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda elde edilen bulguların, okul müzik eğitimi uygulamalarına ve aile temelli müzik eğitimi yaklaşımlarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the musical instrument playing tendencies of 5th, 6th, 7th, and 8th grade students studying at Anıttepe Secondary School in Çankaya district of Ankara province, and to examine the individual, family, and environmental factors influencing these tendencies.The research was conducted using a descriptive survey model, and the study group consisted of a total of 543 students studying at the relevant school during the 2025–2026 academic year. A researcher-prepared interview form was used as the data collection tool to determine the students' demographic characteristics and their opinions related to playing musical instruments.The data obtained were analyzed using frequency and percentage distributions and content analysis for open-ended questions. According to the research findings, although 61.2% of the students had a musical instrument at home, only 28.7% actively played an instrument. It was determined that guitar, piano, and violin were the most popular choices for playing instruments, and that instrument selection was largely related to the types of music students preferred to listen to (pop, rap, classical music, and folk music). Having a family member who plays a musical instrument has been found to be a significant factor in increasing students' familiarity with instruments and their desire to play them. However, reasons for not playing an instrument include lack of time, academic demands, lack of family guidance, and limited access to courses. Furthermore, it has been determined that students who play instruments tend to attend concerts more often, and their musical genre preferences largely overlap with their concert genre preferences.The research results reveal that middle school students' instrumental playing behaviors are shaped not only by individual interest but also by family support, environmental opportunities, and academic conditions. In this context, it is believed that the findings will contribute to school music education practices and family-based music education approaches.