Birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışan hemşire ve ebelerde kanser kaygısı ile jinekolojik kanser farkındalığı ilişkisi
Relationship between cancer anxiety and gynecological cancer awareness among nurses and midwives working in primary health care institutions
- Tez No: 997742
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, birinci basamak sağlık kuruluşlarında çalışan hemşire ve ebelerde kanser kaygısı ile jinekolojik kanser farkındalığı arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki araştırma, Mayıs-Aralık 2023 tarihleri arasında, 221 hemşire ve ebe ile çevirim içi yolla gerçekleştirilmiştir. Veriler, demografik soru formu, Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği (JİKFÖ) ve Kanser Kaygı Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri, pearson korelasyon katsayısı, t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 28,62±5,13'tır. Katılımcıların %68,8'i daha önce PAP Smear testi yaptırmamış ve %78,3'ü HPV aşısı olmamıştır. %66,5'i jinekolojik kanserlerde erken tanı yöntemleri hakkında yeterli bilgi sahibidir ve %54,3'ü kanser erken tanısına/tedavisine ilişkin bilimsel yayınları/ gelişmeleri takip etmektedir. Katılımcıların Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği puanlarının ortalaması 156,97±34,22 ve Kanser Kaygı Ölçeği puanlarının ortalaması 17,96±4,69'dur. Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ölçeği puanları ile Kanser Kaygı Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı düşük düzeyde pozitif yönlü ilişki bulunmaktadır (r=0,186). Katılımcılardan evli olanların, jinekolojik kanserlerin erken tanısı ile ilgili yeterli bilgisi olduğunu belirtenlerin, jinekolojik muayeneye gidenlerin, üreme organlarını kontrol amaçlı kendi kendine dış üreme organ muayenesi yapanların, jinekolojik kanser farkındalıklarının daha yüksek olduğu bulunmuştur (p<0.05). Katılımcılardan çocuk sahibi olmayan ve 1-5 yıl mesleki deneyime sahip olanların kanser kaygılarının daha fazla olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Birinci basamakta çalışan hemşire ve ebelerin jinekolojik kanser farkındalıklarının arttırılması ve kanser kaygılarının azaltılması için, erken tanı ve tarama testleri ile ilgili hizmet içi eğitim programlarının planlanması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the levels of cancer anxiety and gynecological cancer awareness among nurses and midwives working in primary health care institutions and to determine the relationship between both conditions. The descriptive and correlational type study was conducted online with 221 nurses and midwives between May and December 2023. Data were obtained with a demographic questionnaire, Gynecological Cancer Awareness Scale (GCAAS) and Cancer Anxiety Scale. In the analysis of the data, number, percentage, mean, standard deviation values, Pearson correlation coefficient, t test and ANOVA test were used. The mean age and standard deviation of the participants were 28.62±5.13 years. 68.8% of the participants had not had a PAP Smear test before and 78.3% had not been vaccinated against HPV. 66.5% have sufficient knowledge about early diagnosis methods in gynecological cancers and 54.3% follow scientific publications/developments regarding early diagnosis/treatment of cancer. The mean and standard deviation of the participants' Gynecological Cancer Awareness Scale scores are 156.97±34.22 and the mean and standard deviation of the Cancer Anxiety Scale scores are 17.96±4.69. There is a statistically significant low-level positive correlation between the Gynecological Cancer Awareness Scale scores and the Cancer Anxiety Scale scores (r=0.186). It was found that the participants who were married, those who stated that they had sufficient knowledge about early diagnosis of gynecological cancers, those who went for gynecological examination, and those who performed self-examination of their external reproductive organs for the purpose of checking their reproductive organs had higher gynecological cancer awareness (p<0.05). It was determined that participants who did not have children and had 1-5 years of professional experience had more cancer concerns (p<0.05). In order to increase the awareness of gynecological cancer and reduce cancer concerns of nurses and midwives working in the primary care, it is recommended that in-service training programs be planned regarding early diagnosis and screening tests.