“Leipzig Üniversitesi Kütüphanesi B.or.43 numarada kayıtlı Mecmû 'a-i Eş'âr'ın incelenmesi ve ”Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)"ne göre tasnifi
An Examination of the Mecmû'a-i Eş'âr Registered under No. B.or.43 at the Leipzig University Library and its classification according to the“Systematic Classification Project of Mecmuas (MESTAP)”
  1. Tez No: 997748
  2. Yazar: CEREN KONAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET NALBAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Klasik Türk Edebiyatında mecmua kelimesi Arapça“cem”( جمع ) kökünden gelmekte olup,“dağınık şeyleri bir araya getirmek, toplamak.”anlamlarına gelir. Mecmuaların ilk örneklerine 15. yüzyılda rastlanmaya başlamıştır. 16. yüzyıldan sonra sayısı ve çeşitliliğinde büyük artış gözlemlenmiştir. Şiir mecmuaları dönemin edebî zevkini ortaya koymasının yanı sıra kaynaklarda yer almayan şairleri ve bu şairlerin bilinmeyen şiirlerini gün yüzüne çıkarması bakımından hazine niteliği taşıyan önemli belgelerdir. Bu çalışma Leipzig Üniversitesi Kütüphanesi B.or.43 numarada kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr'ın İncelenmesi ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne göre tasnifinden oluşmaktadır. Çalışmamızda öncelikle mecmuanın tanımı, tarihî gelişimi, önemi ve sınıflandırılması ele alınmıştır. Ardından mecmuanın genel özellikleri verilmiş, transkripsiyon alfabesiyle çeviri yazısı yapılmış ve şiirler“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi”ne göre düzenlenmiştir. Eser 49 varaktan oluşmakla beraber içinde 54 şiir barındırmaktadır. Söz konusu mecmuada en çok tercih edilen nazım şekli gazeldir. Mecmuada bir şiirin hece ölçüsüyle yazıldığı, bir diğer şiirin ise Farsça kaleme alındığı belirlenmiştir. Yazma eserde hayatı hakkında biyografik kaynaklardan bilgi edinebildiğimiz şair sayısı 20 iken kimliği ile ilgili herhangi bir bilgiye ulaşılamayan şair sayısı 6'dır. Ek olarak mecmuada 15. yüzyıl şairlerinin şiirlerinin yoğunluğu göze çarpmaktadır. En fazla şiiri bulunan şairler Gelibolulu Sürûrî, ꜥAlī, Âşık Paşa ve Zihnî'dir.
Özet (Çeviri)
In Classical Turkish Literature, the term mecmua is derived from the Arabic root cem (جمع), which denotes“bringing together or collecting scattered materials.”The earliest known examples date back to the fifteenth century. From the sixteenth century onwards, a notable increase in both their number and variety can be observed. Poetry mecmuas are important documents of considerable scholarly value, as they not only reflect the literary taste of their period but also bring to light poets and their poems that are not found in other sources. This study examines the Mecmû'a-i Eş'âr catalogued as No. B.or.43 in the Leipzig University Library and classifies it according to the Systematic Classification Project of Mecmuas (MESTAP). Initially, the study addresses the definition, historical development, significance, and classification of the mecmua genre. Then, the general characteristics of the mecmua are presented, the text is transcribed using a transcription alphabet, and the poems are arranged according to the Systematic Classification Project of Mecmuas. The work consists of 49 folios and contains 54 poems. The most frequently used verse form is the ghazal. It was determined that one poem is composed in syllabic meter, while another is written in Persian. Biographical information was available for twenty of the poets represented in the manuscript, whereas no information could be identified for six poets. Additionally, the concentration of fifteenth-century poets' poems in the Mecmua is notable. The poets with the largest number of poems are Gelibolulu Sürûrî, ꜥAlî, Âşık Paşa, and Zihnî.