Hemşirelerin Tamamlayıcı ve Alternatif Tedavi (TAT) yöntemleri konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of the knowledge, attidues and behaviors of nurses regarding Complementary and Alternative Treatment (CAT) methods
- Tez No: 997747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE SÜMEYYE KÜTAHYALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Geleneksel ve Tamamlayıcı Alternatif Tıp (TAT) Polikliniği aktif olarak kullanılmaktadır. Hastanede görev yapan hemşirelerin TAT yöntemleri konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma yapıldı. Çalışmanın örneklemini, hastanenin TAT Polikliniği ve 13 yatan hasta servisinde görev yapan 100 hemşire oluşturdu. Veriler, Haziran-Kasım 2024 arasında anket formu ve geçerliliği-güvenirliği Erci tarafından 2013'te yapılmış (Cronbach Alpha=0,72)“Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği”ile toplandı. Veriler SPSS programı ile %5 hata payı ve %95 güven aralığında t-test kullanılarak analiz edildi (p=0,05). Analiz sonucunda yaptığımız çalışmanın Cronbach Alpha değeri 0.616 olarak bulundu. Hemşirelerin yaş ortalaması 33,08±7,17 idi; %82'si kadın, %65'i evli, %72'si bir çocuk sahibi, %81'i lisans mezunuydu. %36'sı pediatri servisinde, %64'ü diğer servislerde çalışmaktaydı. Mesleki deneyimde %30'u 1-5 yıl, %27'si 5-10 yıl, %26'sı 10-20 yıl, %17'si 20 yıl ve üzeri çalışmaktaydı. Hemşirelerin %86'sı TAT eğitimi almadığını, %89'u sağlık personelinin TAT eğitimi alması gerektiğini düşündü. Kullandıkları TAT yöntemleri arasında %23,2 hacamat, %16,2 masaj, %8,1 müzik terapisi öne çıktı. Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği puan ortalaması 27,15±5,54 bulundu. Cinsiyet, çalışılan servis, mesleki deneyim ve hastalarına TAT önerme ile ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (F=3,914, p=0,023). Yaş ile ölçek puanları arasında anlamlı ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
A descriptive study was conducted to assess the knowledge, attitudes, and behaviors of nurses working at KBÜ Training and Research Hospital, where the Traditional and Complementary Alternative Medicine (TCAM) Outpatient Clinic is actively utilized, regarding TCAM methods. The study sample consisted of 100 nurses working in the TCAM Outpatient Clinic and 13 inpatient wards. Data were collected between June and November 2024 using a survey form and the“Holistic Complementary and Alternative Medicine Attitude Scale,”validated by Erci in 2013 (Cronbach's Alpha = 0.72). The data were analyzed using the SPSS program with a 5% margin of error and a 95% confidence interval, employing the t-test (p = 0.05). The Cronbach's Alpha value for the scale in this study was found to be 0.616. The mean age of the nurses was 33.08 ± 7.17 years; 82% were female, 65% were married, 72% had one child, and 81% held a bachelor's degree. Of the nurses, 36% worked in the pediatric ward, while 64% worked in other wards. Regarding professional experience, 30% had 1–5 years, 27% had 5–10 years, 26% had 10–20 years, and 17% had 20 years or more. While 86% of the nurses reported not having received TCAM training, 89% believed that healthcare professionals should receive such training. Among the TCAM methods used, 23.2% reported cupping therapy, 16.2% massage, and 8.1% music therapy as the most prominent. The mean score on the Holistic Complementary and Alternative Medicine Attitude Scale was 27.15 ± 5.54. Statistically significant differences were found in scale scores based on gender, ward of employment, professional experience, and recommending TCAM to patients (F = 3.914, p = 0.023). No significant relationship was observed between age and scale scores.