Öğretmen adaylarının çatışma eylem stilleri (Mersin Üniversitesi örneği)
Conflict action styles of teacher candidates (The case of Mersin University)
  1. Tez No: 997774
  2. Yazar: GÜNEŞ ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Öğretmenlik mesleği, bilgi aktarmanın yanı sıra etkili iletişim kurmayı, sorunları yapıcı şekilde çözmeyi ve öğrencilerle sağlıklı ilişkiler geliştirmeyi de gerektirir. Bu nedenle, öğretmen adaylarının çatışma durumlarında nasıl davrandıkları ve hangi yönetim stillerini benimsedikleri, mesleki gelişimleri açısından son derece önemlidir. Bu araştırma, öğretmen adaylarının çatışma eylem stillerini belirleyerek, kendilerini tanımalarına ve iletişim becerilerini geliştirmelerine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Araştırma, genel tarama modeline dayalı betimsel bir çalışma niteliğindedir. Araştırmanın evrenini, 2025-2026 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin tüm bölümlerinde öğrenim görmekte olan öğretmen adayları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise söz konusu evrenden basit seçkisiz örneklem yöntemiyle seçilen 377 öğretmen adayından oluşmuştur. Veriler“Çatışma Eylem Stilleri Ölçeği (ÇESÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, öğretmen adaylarının çatışma eylem stillerine ilişkin genel eğilimlerini belirlemek amacıyla betimsel istatistikler; öğretmen adaylarının çatışma eylem stillerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, bölüm gibi demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla ise non parametrik testlerden Mann-Whitney U test ve Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Bu araştırmada öğretmen adaylarının çatışma eylem stilleri çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının en çok karşı koyucu, uzlaştırmacı ve kolaylaştırıcı stillerini; zorlayıcı ve kaçınmacı stillerini ise daha az benimsediklerini göstermektedir. Cinsiyet değişkenine göre tüm eylem stillerinde erkek öğretmen adayları lehine anlamlı farklılıklar bulunurken, sınıf düzeyine göre anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bölüm türüne göre özellikle kolaylaştırıcı stil açısından farklılık görülmüş; sözel ve eşit ağırlık alanlarındaki adayların bu stili daha fazla benimsedikleri belirlenmiştir. Günlük yaşamda çatışma yaşama sıklığı arttıkça zorlayıcı stilin kullanımının arttığı, projelere katılımın ise kaçınmacı, kolaylaştırıcı ve karşı koyucu çatışma eylem stilleri üzerinde anlamlı etkiler yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The teaching profession requires not only the transmission of knowledge but also effective communication, the constructive resolution of problems, and the development of healthy relationships with students. Therefore, how pre-service teachers behave in conflict situations and which management styles they adopt are extremely important in terms of their professional development. This study aims to contribute to pre-service teachers' self-recognition and the development of their communication skills by determining their conflict action styles. The study is a descriptive research based on the general survey model. The population of the study consisted of pre-service teachers studying in all departments of the Faculty of Education at Mersin University during the fall semester of the 2025–2026 academic year. The sample of the study consisted of 377 pre-service teachers selected from this population using the simple random sampling method. The data were collected using the Conflict Action Styles Scale (CASS). In the analysis of the data, descriptive statistics were used to determine the general tendencies regarding pre-service teachers' conflict action styles, and non-parametric tests, namely the Mann–Whitney U test and the Kruskal–Wallis test, were used to determine whether pre-service teachers' conflict action styles differed significantly according to demographic variables such as gender, grade level, and department. In this study, pre-service teachers' conflict action styles were examined in terms of various variables. The findings indicate that pre-service teachers most frequently adopted the confrontational, compromising, and facilitating styles, while they adopted the forcing and avoiding styles less frequently. While significant differences were found in all action styles in favor of male pre-service teachers according to the gender variable, no significant difference was found according to grade level. According to department type, differences were observed particularly in terms of the facilitating style, and it was determined that pre-service teachers in verbal and equally weighted fields adopted this style more frequently. It was also found that as the frequency of experiencing conflict in daily life increased, the use of the forcing style increased, and participation in projects had significant effects on avoiding, facilitating, and confrontational conflict action styles.