İbn-i Kesir ve kıraatı
Ibn Kathir and his school in Qur'an recitation
- Tez No: 99778
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Tez konusu olarak seçtiğimiz kıraat imamı Abdullah İbn Kesir, Mekke ekolüne mensuptur. Bu çalışmada onun hayatı çeşitli yönleriyle incelenmiş ve kıraatinin tahlili yapılmıştır. Yaptığımız bu tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. İkinci bölüme göre nisbeten kısa olan birinci bölümde fbn Kesir' in hayatı, hocaları, talebeleri, ilmi şahsiyeti ve kıraat ilmindeki yeri özerinde durulmuştur. İkinci bölfimde ilk olarak İbn Kesir kıraatinin isnadı, bu kıraatin meşhur ravileri ve ravilerin tarikleri ele alınmıştır. Daha sonra, İbn Kesir kıraatinin kaideleri tek tek ele alınmış ve u kaideler örnekler ile izah edilmiştir. Son olarak da İbn Kesir ziraatında farklılık arzeden kelimeler ve onların manaya tesirleri özerinde durulmuştur. Bunun *-“« sıra, günümüzde en yaygın kıraat olan Âsim kıraati ile İbn Kesir kıraati arasındaki kıraat ve lafız ihtilafları, sure adı ve ayet numaraları verilmek suretiyle gösterilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise ”İbn Kesir Kıraatmdan örnekler“, ”İndirac Tariki ile Kıraati Aşere'den Örnekler“, ve ”İndirac Tariki ile Aşere Takrib'den Örnekler" sunulmuştur. Bu örnekler verilirken, Kur'an-ı Kerim'den aynı yerler yazılmak suretiyle, bu tarikler arasındaki farklılıkların daha iyi görülmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The reader that we have prefered as the subject of thesis belongs to the school of Mecca. In this study, his life was introduced with the various aspects and analysis of his school of recitation has been made. The dissertation is made up of two chapters. In the first chapter that is relatively short chapter takes a short look at a biography of Ibn Kathir, his masters, his students, his scientific personality and his place in the science of qira'a. The second chapter deals with the particular chain of transmission for tbn Kathir's school of recitation, his famous transmitters and their channels of transmitters. The second section of this chapter has dealt with the rules of Ibn Kathir's recitation one by one with their respective explanation. This chapter has also concerned with differences between Ibn Kathir's recitation, and Asim's which is most widespread in our times with reference to names of chapter and verses of the Qur'an. As a conclusion, examples for each of the recitational school namely“The School of Ibn Kathir”,“The Ten Schools”and“The School With Their Subversion”including all variations (Indiraj) has been offered. The same verses were chosen as examples for the purpose of clarity to see the differences between the schools.