Çocukluk çağı travmaları ile psikosomatik semptomlar arasındaki ilişkide siber zorbalık mağduriyetinin düzenleyici rolü: Üniversite öğrencileri örneklemi
The moderating role of cyberbullying victimization in the relationship between childhood trauma and psychosomatic symptoms: A sample of university students
- Tez No: 997800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA NAZ DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencileri örnekleminde çocukluk çağı travmaları ile psikosomatik semptomlar arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide siber zorbalık mağduriyetinin düzenleyici rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 395 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcılardan demografik bilgi formu, Siber Mağduriyet Ölçeği (SMÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Anketi (CTQ-33) ve Bradford Somatik Envanteri (BSI-44) aracılığıyla veri toplanmıştır. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular, çocukluk çağı travmalarının psikosomatik semptomlarla anlamlı ve pozitif yönde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, siber zorbalık mağduriyetinin bu ilişki üzerinde düzenleyici bir etkiye sahip olduğu; yani geçmiş travmatik yaşantıların psikosomatik sağlık üzerindeki etkisinin, bireyin siber zorbalık mağduriyetine maruz kalma düzeyine bağlı olarak değişiklik gösterdiği bulunmuştur. Araştırma sonuçları, çocuklukta yaşanan travmaların ileriki dönemlerde psikosomatik belirtileri artırabileceğini, bu etkinin güncel sosyal stres faktörleriyle (örneğin siber zorbalık mağduriyeti) daha da güçlenebileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, üniversite öğrencilerinde psikosomatik semptomların değerlendirilmesinde hem erken dönem travmatik yaşantıların hem de güncel sosyal stresörlerin birlikte dikkate alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between childhood trauma and psychosomatic symptoms in a university student sample and the moderating role of cyberbullying victimization in this relationship. 395 university students participated in the study. Data were collected from the participants via a demographic information form, the Cyber Victimization Scale (CV), the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), and the Bradford Somatic Inventory (BSI-44). The obtained data were analyzed using descriptive statistics, correlation analysis, and simple linear regression analyses. The findings revealed that childhood trauma was significantly and positively associated with psychosomatic symptoms. Furthermore, cyberbullying victimization was found to have a moderating effect on this relationship; in other words, the impact of past traumatic experiences on psychosomatic health varied depending on an individual's level of cyberbullying victimization. Research results indicate that childhood trauma can exacerbate psychosomatic symptoms later in life, and that this effect can be further amplified by current social stressors (e.g., cyberbullying victimization). Therefore, it was concluded that both early traumatic experiences and current social stressors should be considered together when assessing psychosomatic symptoms in university students.