Akıllı kontakt lensler: Sağlık ve savunma sanayiinde çift kullanım (dual-use) senaryoları üzerine bir literatür incelemesi
Smart contact lenses: A literature review on dual-use scenarios in healthcare and defense industry
  1. Tez No: 997805
  2. Yazar: ASLI ERDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Biyomühendislik, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies, Bioengineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, kontakt lens teknolojilerinin güncel gelişim sürecini, çok yönlü uygulama alanlarını ve özellikle sağlık sektörü ile savunma sanayii açısından taşıdığı stratejik önemi kapsamlı bir literatür taramasıyla analiz etmeyi amaçlamaktadır. Geleneksel optik düzeltme işlevlerinin ötesine geçerek akıllı sistemlere dönüşen kontakt lensler, biyosensör entegrasyonu, kablosuz iletişim, enerji yönetimi ve esnek elektronik yapıların birleştiği ileri düzey giyilebilir platformlar olarak değerlendirilmektedir. Çalışma kapsamında, sağlık alanında diyabetli hastalar için sürekli fizyolojik izleme, glikoz seviyesi ölçümü ve ilaç salınımı gibi kritik uygulamalar; savunma sanayii açısından ise artırılmış gerçeklik, gece görüş ve taktiksel karar destek sistemleri gibi yenilikçi kullanım senaryoları incelenmiştir. Ayrıca, bu teknolojilerin ilerlemesini mümkün kılan malzeme bilimi, mikro-nano sistemler, optoelektronik ve enerji verimliliği temelli alt disiplinler bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Literatürdeki güncel prototipler ve araştırma eğilimleri üzerinden, kontakt lenslerin gelecekteki gelişim yönüne ilişkin öngörüler sunulmuş ve potansiyel uygulama önerileri geliştirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, hızla büyüyen giyilebilir teknoloji ekosisteminde kontakt lenslerin yenilikçi ve çift kullanımlı (dual-use) potansiyelini vurgulayarak, disiplinler arası araştırmalara ve ileri teknoloji geliştirme süreçlerine bilimsel katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the current development, multifunctional applications, and strategic significance of smart contact lens technologies, particularly in the contexts of healthcare and defense industries, through a comprehensive literature review. Moving beyond their conventional optical correction functions, contact lenses are increasingly evolving into advanced wearable platforms that integrate biosensors, wireless communication, energy management, and flexible electronic systems. Within this framework, the study explores critical healthcare applications such as continuous physiological monitoring, glucose level detection, and controlled drug delivery, as well as innovative defense applications including augmented reality, night vision, and tactical decision-support systems. Furthermore, the research examines the enabling disciplines that drive these advancements material science, micro- and nanosystems, optoelectronics, and energy-efficient system design from a holistic analytical perspective. By reviewing recent prototypes and emerging research trends, the study provides insights into the future trajectory of smart contact lens development and proposes potential application strategies. In conclusion, this work highlights the innovative and dual-use potential of contact lens technologies within the rapidly expanding wearable technology ecosystem, aiming to contribute scientifically to interdisciplinary research and advanced technological development processes.