Parental satisfaction and engagement in early childhood education: The mediating role of home literacy environment
Okul öncesi dönemde ebeveyn memnuniyeti ve aile bağlılığı: Ev içi okuryazarlık ortamının aracı rolü
  1. Tez No: 829114
  2. Yazar: ÜMİT ÜNSAL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN, DOÇ. DR. DİLEK ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveynlerin çocuklarının eğitim deneyimlerinden duydukları memnuniyet, okul öncesi dönemde aile bağlılığı, ev içi okuryazarlık ortamı (EOÇ) ve hane geliri arasındaki ilişkileri Türkiye bağlamında araştırmaktır. Çalışma, özellikle, ebeveyn memnuniyeti ve aile bağlılığı arasındaki ilişkide EOÇ'nin aracı rolünü keşfetmeyi ve hane gelirinin bu ilişki üzerindeki düzenleyici rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Afyonkarahisar il merkezi ve kırsal kesimde yerleşik 660 ebeveynden oluşan bir örneklem büyüklüğüne dayanarak, ebeveyn memnuniyeti, EOÇ ve aile bağlılığı arasında anlamlı derecede pozitif korelasyonlar bulunmuştur. Önceden tanımlanmış hipotezleri test etmek için bir yol modeli oluşturulmuş ve ebeveyn memnuniyetinin hem aile bağlılığını hem de EOÇ'yi olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. EOÇ'nin ebeveyn memnuniyeti ve aile bağlılığı arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ettiği gözlemlenmiştir. Hane geliri, EOÇ'nin aile bağlılığı üzerindeki etkisinde ve belirli gelir grupları için ebeveyn memnuniyeti ile EOÇ arasında düzenleyici bir değişken olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan analizler sonucunda ayrıca farklı gelir düzeyleri arasında aile bağlılığı ve EOÇ'de farklılıklar olduğu ortaya konmuştur. Genel olarak bulgular, ebeveyn memnuniyetinin ve EOÇ'nin okul öncesi dönemde aile bağlılığını şekillendirmedeki öneminin altını çizmekte ve gelir düzeyleri arasında farklılıklar göstermektedir. Bu görüşler, eğitimciler, yöneticiler, ebeveynler ve müfredat geliştiriciler de dahil olmak üzere geniş bir paydaş yelpazesi için önemli çıkarımlar içermekte ve böylece bu alanda daha fazla araştırma ve pratik uygulamalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the intricate relationships between parents' satisfaction with their children's educational experiences, parent engagement in early childhood education, the home literacy environment (HLE), and household income within the context of Türkiye. Specifically, the study aims to explore the mediating role of the HLE in the relationship between parents' satisfaction and engagement, and to comprehend the moderating role of household income on this relationship. Based on a sample size of 660 parents from Afyonkarahisar and its suburbs, significant positive correlations were found among parents' satisfaction, HLE, and parent engagement. A path model was created to test predefined hypotheses, revealing that parents' satisfaction positively influenced both parent engagement and HLE. The HLE was found to partially mediate the relationship between parents' satisfaction and parent engagement. Household income emerged as a moderating variable in the effect of HLE on parent engagement and between parents' satisfaction and HLE for certain income groups but was not significant in most paths. The analysis also revealed variations in parent engagement and HLE across different income levels. Overall, the findings underscore the importance of parents' satisfaction and the HLE in shaping parent engagement in early childhood education, with variations across income levels. These insights hold substantive implications for a broad spectrum of stakeholders, including educators, administrators, parents, and curriculum developers, thereby creating a foundation for further exploration and practical applications in this domain.