Atık malzemeler kullanılarak zeminlerin donma çözünmedavranışlarının iyileştirilmesi
Improvement of the freeze-thaw behaviour of soils usingwaste materials
- Tez No: 997851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Civil Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Hava sıcaklıklarında meydana gelen değişimler sebebiyle tren yolları ve otoyollarda yenilmeler görülmektedir. Bu yenilmelerin nedeni ise çoğu zaman düşük sıcaklıklara maruz kalan zeminlerin donma-çözünme döngüleri boyunca dayanımlarını yitirmesi nedeniyle gerçekleştiği görülmektedir. Bu nedenle demiryolu ve otoyolların daha uzun süre bakıma ihtiyaç duymadan hizmet verebilmeleri için üzerlerine inşa edildikleri zeminlerin donma-çözünme döngülerine karşı olan dayanıklılıklarının bilinmesi ve gerekiyorsa iyileştirilmesi gerekmektedir. Donma – çözünme döngüleri sonrasında zeminlerin dinamik özelliklerinde meydana gelen değişimlerin bilinmesi tasarım sırasında önem arz etmektedir. Bu nedenlerle bu çalışmada farklı malzemelerin üretiminden dolayı ortaya çıkan atık malzemelerin zeminlerin donma-çözünme davranışına olan etkisi incelenmiştir. Atık malzeme olarak silis dumanı, yüksek fırın cürufu ve mermer tozu kullanılmıştır. İyileştirme öncesi, sonrası ve donma çözünme döngüleri sonrasında zeminlerin dinamik özelliğinde meydana gelen değişimler ise yapılan bender element deneyi ile belirlenirken, donma-çözünme döngülerinin etkileri kütle kaybı ve serbest basınç deneyleriyle belirlenmiştir. Donma-çözünme döngüleri sonunda numunelerin iç yapılarında meydana gelen değişimler ise bilgisayarlı tomografi (CT), taramalı elektron mikroskop (SEM) yöntemleriyle incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, silis dumanı, yüksek fırın cürufu ve mermer tozu ilavesinin zeminin mukavemetini arttırdığı, donma çözünme döngüleri sonunda elde edilen dayanımın ise donma çözünmeye maruz kalmayan numunenin dayanımından yüksek olduğu görülmüştür..
Özet (Çeviri)
It is known that the mechanical properties of soils are affected by changing weather conditions. Failures are observed in railways and highways due to changes in air temperatures. The reason for these failures is that soils exposed to low temperatures often lose their strength during the freeze-thaw cycles. Therefore, in order for railways and highways to provide service without needing maintenance for a longer period, the resistance of the soils on which they are built against freeze-thaw cycles must be known and, if necessary, improved. In addition, soils are exposed to various dynamic effects, especially during earthquakes. Knowing the changes in the dynamic properties of soils after freeze-thaw cycles is important during design. For these reasons, the effect of waste materials resulting from the production of different materials on the freeze-thaw behavior of soils was investigated in this study. Silica fume, blast furnace slag and marble dust were used as waste materials. The changes in the dynamic properties of the soils before and after the improvement and after the freeze-thaw cycles were determined by the bender element test, while the effects of the freeze-thaw cycles were determined by the mass loss and unconfined pressure tests. The changes in the internal structures of the samples at the end of the freeze-thaw cycles were examined by computerized tomography (CT) and scanning electron microscope (SEM) methods. According to the results obtained, it was seen that the addition of silica fume, blast furnace slag and marble dust increased the strength of the soil, and the strength obtained at the end of the freeze-thaw cycles was higher than the strength of the sample not exposed to freeze-thaw.