Uzayda büyük güçler arasında artan askeri ve teknolojik rekabetin güvenlik politikalarına yansımaları
Increasing military and technological competiton between great powers in space and its reflections on security policies
  1. Tez No: 997852
  2. Yazar: ZAHİDE MELİS ÖZÜN ÇÖLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİRET HÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
21.yy'ın başlarından itibaren, hızla gelişen teknolojiyle birlikte uzaya erişebilenlere sunacağı askeri, siyasi ve ekonomik gücün farkına varılmasıyla devlet ve devlet dışı aktörler nezdinde uzaya büyük bir önem atfedilmeye başlandığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmada uzayda, ABD, RF ve ÇHC arasında artan askeri ve teknolojik rekabetin, söz konusu bu devletlerin ulusal güvenlik politika ve stratejilerine nasıl yansıdığının analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya ait veriler doküman incelemesi tekniğiyle toplanmış, nicel ve nitel içerik analizi yöntemleriyle analiz edilmiştir. İçerik analizinde MAXQDA isimli veri analiz programı kullanılmıştır. Analiz sonuçları, uzayda ABD, RF ve ÇHC arasında artan rekabete bağlı olarak ortaya çıkan ulusal güvenliğe yönelik tehdit algısının, uzayı güvenlikleştirme ihtiyacını ortaya çıkarttığını ve bu ihtiyacın büyük güçlerin ulusal güvenlik politika ve stratejilerine yansıdığını göstermektedir. ABD, RF ve ÇHC'nin ulusal güvenlik politika ve stratejileri analiz edildiğinde, uzayın büyük güçler tarafından bir güvenlik meselesi olarak algılanmaya başlandığı, alandaki askeri ve teknolojik rekabetin ise giderek artan bir biçimde güç ve hakimiyet için mücadeleye dönüştüğü tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında, güvenlik politikalarına yansıyan güç ve hakimiyet mücadelesinin uzay güvenliğine ve ona bağlı olan ulusal güvenliğe tehdit oluşturacak bir çatışmaya/istikrarsızlığa yol açma ihtimalini azaltabilmek için tüm tarafların çıkarlarından bağımsız kapsamlı bir uluslararası uzay rejiminin inşası önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of the 21st century, advancing technology has underscored the military, political, and economic advantages afforded by access to space, elevating its significance for both state and non-state actors. Against this background, this doctoral research analyses how the escalating military and technological competition in space among the United States (US), the Russian Federation (RF), and the People's Republic of China (PRC) is reflected in their respective national security policies and strategies. Employing a document review methodology, the research utilises both quantitative and qualitative content analysis, facilitated by MAXQDA software, to examine the data. The findings indicate that the heightened competition among these major powers has intensified threat perceptions related to national security, thereby creating a distinct need to securitise the space domain. This securitisation is demonstrably mirrored in the national security frameworks of the US, RF, and PRC. A detailed analysis of these policies further reveals that space is increasingly framed as a critical security concern, transforming the domain into an arena for a strategic struggle for power and dominance. To mitigate the risk of this contestation escalating into conflict or instability—which would threaten both space and national security—this study ultimately proposes the establishment of a comprehensive international space regime, formulated independently of the specific interests of any single party.