Depremden korunma becerilerinin öğretiminde animasyon destekli video model uygulamasının etkililiği
The effectiveness of animation-based video modeling in teaching earthquake protection skills
  1. Tez No: 997857
  2. Yazar: SELİME NUR DOĞAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Türkiye, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle depremlerin sıkça yaşandığı bir ülkedir. Bu nedenle deprem sırasında doğru davranışların öğrenilmesi, özellikle özel gereksinimli bireylerin güvenliği açısından hayati önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, hafif düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan bireylere depremden korunma becerilerinin öğretiminde animasyon destekli video model uygulamasının etkililiğini incelemektir. Çalışmada ayrıca kazandırılan becerilerin kalıcılığı, farklı ortamlara genellenebilirliği ve ebeveyn değerlendirmeleri aracılığıyla uygulamanın sosyal geçerliği araştırılmıştır. Araştırmanın katılımcı grubunu, 11 ile 13 yaş aralığında olan ve hafif düzey zihinsel yetersizlik tanısı almış üç öğrenci oluşturmuştur. Uygulama sürecinde, animasyon destekli video model uygulaması kullanılmıştır. Araştırmada tek denekli desenlerden katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular, animasyon temelli video model öğretimin öğrencilerin deprem sırasında uygun davranışları (örneğin, güvenli alana yönelme ve“çök-kapan-tutun”gibi doğru pozisyon alma) sergilemelerinde etkili olduğunu göstermiştir. Kalıcılık oturumları, öğretimin tamamlanmasından sonraki 3., 6. ve 9. haftalarda gerçekleştirilmiş ve öğrencilerin kazandıkları becerileri sürdürdükleri belirlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin öğrendikleri davranışları farklı ortamlara aktarabildikleri gözlenmiştir. Ebeveynlerden elde edilen sosyal geçerlik verileri, uygulamanın etkili, uygulanabilir ve yararlı bulunduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, animasyon destekli video model uygulamasının katılımcıların dikkatini çektiğini, öğrenme sürecini desteklediğini ve davranışların günlük yaşamda kullanılabilirliğini artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country where earthquakes occur frequently due to its geographical location. Therefore, learning the correct behaviors during earthquakes is vital, especially for the safety of individuals with special needs. The purpose of this study is to examine the effectiveness of the animation-based video modeling method in teaching earthquake protection skills to individuals with mild intellectual disabilities. The study also investigated the maintenance of the acquired skills, their generalization to different settings, and the social validity of the method through parental evaluations. The participants of the study were three students aged between 11 and 13 who were diagnosed with mild intellectual disabilities. During the implementation process, the animation-based video modeling method was used. Among single-subject designs, the multiple probe design across participants with probe phases was employed. The findings revealed that animation-based video modeling was effective in enabling students to display appropriate behaviors during earthquakes (e.g., moving to a safe area and taking the correct“drop-cover-hold on”position). Maintenance sessions were conducted in the 3rd, 6th, and 9th weeks after the completion of the instruction, and it was determined that students were able to maintain the acquired skills. In addition, it was observed that students could transfer the learned behaviors to different environments. Social validity data obtained from parents indicated that the method was found to be effective, applicable, and beneficial. The results demonstrated that animation-based video modeling captured participants' attention, supported the learning process, and increased the usability of the behaviors in daily life.