Sınırda (borderlıne) kişilik örgütlenmesi, sosyal medya bağımlılığı ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between borderline personality organization, social media addiction and emotion regulation difficulties
  1. Tez No: 997865
  2. Yazar: ÇAĞLA DOĞA KAYMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınırda kişilik örgütlenmesi, sosyal medya bağımlılığı ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkiyi incelemektir. Sınırda kişilik örgütlenmesi; bireyin duygu durumu, savunma mekanizmaları, kimlik ve kendilik algısı gibi psikolojik işleyişlerinin yapılandığı bir düzey olarak tanımlanırken, sosyal medya bağımlılığı günlük yaşamı olumsuz etkileyen kontrolsüz ve aşırı sosyal medya kullanımını ifade eder. Duygu düzenleme güçlüğü ise, bireyin duygularını fark etme, anlama, kabul etme ve uygun biçimde yönetme süreçlerindeki yetersizliklerle ilişkilidir. Araştırma kapsamında öncelikle literatür taraması gerçekleştirilmiş, ardından belirlenen hipotezler doğrultusunda analizler yapılmıştır. Basit doğrusal regresyon analizleri sonucunda sınırda kişilik örgütlenmesinin sosyal medya bağımlılığı ve duygu düzenleme güçlüğü ile pozitif ve anlamlı ilişkiler içinde olduğu saptanmıştır. Aracılık analizinde ise duygu düzenleme güçlüğünün bu ilişkide anlamlı bir aracı rol üstlendiği bulunmuştur. Verilerin analizinde Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri kullanılmıştır. Ayrıca sosyal medya bağımlılığı, duygu düzenleme güçlüğünü pozitif yönde yordarken, özellikle yineleme ve çatışma alt boyutlarında bu ilişki daha belirgin düzeydedir. Bulgular, üç değişkeni birlikte ele alan araştırmaların sınırlılığı göz önüne alındığında, literatüre katkı sağlamakta ve ileride yapılacak çalışmalara referans oluşturma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between borderline personality organization, social media addiction, and difficulties in emotion regulation. While borderline personality organization is defined as a level at which psychological processes such as mood, defense mechanisms, identity, and self-perception are structured, social media addiction refers to uncontrolled and excessive use of social media that negatively affects daily life. Difficulties in emotion regulation are related to deficiencies in the processes of recognizing, understanding, accepting, and appropriately managing emotions. Within the scope of the study, a literature review was first conducted, followed by analyses in line with the established hypotheses. As a result of simple linear regression analyses, it was found that borderline personality organization had positive and significant relationships with both social media addiction and difficulties in emotion regulation. Mediation analysis revealed that difficulties in emotion regulation played a significant mediating role in this relationship. Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were used in the data analysis. Additionally, while social media addiction positively predicted difficulties in emotion regulation, this relationship was more pronounced particularly in the sub-dimensions of rumination and conflict. Considering the limited number of studies addressing these three variables together, the findings contribute to the literature and have the potential to serve as a reference for future research.