Akıl ve zekâ oyunlarının 6. sınıf sosyal bilgiler dersi etkin vatandaşlık öğrenme alanında öğrencilerin akademik başarılarına ve sorgulama becerilerine etkisi
The effect of mind and intelligence games on the academic achievement and inquiry skills of students in the field of learning effective citizenship in the 6th grade social studies course
  1. Tez No: 997876
  2. Yazar: HALİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Sosyal bilgiler dersi, öğrencilerin günlük yaşamlarında kullanabilecekleri bilgi, beceri ve değerleri kazanmalarını hedeflemektedir. Bu süreçte akıl ve zekâ oyunlarının kullanımı, öğrencilerin bilişsel ve psikomotor gelişimlerini destekleyerek öğrenmeye katkı sağlamaktadır. Bu tür oyunlar, akademik başarıyı artırmakla kalmaz; aynı zamanda sorgulama becerilerini de geliştirir. Bu bağlamda, sosyal bilgiler dersinde akıl ve zekâ oyunlarının yer alması eğitim öğretim açısından öğrencilerin potansiyellerini ortaya koymalarına ve sürece aktif katılımlarına yardımcı olur. Bu araştırmanın amacı, altıncı sınıf sosyal bilgiler dersinde“Etkin Vatandaşlık”öğrenme alanında akıl ve zekâ oyunlarının öğrencilerin akademik başarı ve sorgulama becerilerine etkisini incelemektir. Ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılan araştırmada, Erzurum'daki bir devlet ortaokulunda 2023-2024 bahar döneminde öğrenim gören 60 öğrenci (30 deney, 30 kontrol) yer almıştır. Veriler,“Akademik Başarı Testi”ve“Sorgulama Becerileri Ölçeği”ile toplanmış; analizlerde bağımsız örneklemler için t testi kullanılmıştır. Sonuçlar, akıl ve zekâ oyunlarına dayalı sosyal bilgiler eğitiminin öğrencilerin hem akademik başarılarını artırdığını hem de sorgulama becerilerini geliştirdiğini göstermiştir. Ulaşılan bulgular doğrultusunda çeşitli uygulama ve araştırma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Social Studies course aims to equip students with the knowledge, skills, and values they can utilize in their daily lives. In this process, the use of mind and intelligence games contributes to learning by supporting the cognitive and psychomotor development of students. Such games not only enhance academic achievement but also cultivate inquiry skills. In this context, the inclusion of mind and intelligence games in the Social Studies course, from an educational standpoint, helps students realize their potential and actively participate in the learning process. The purpose of this study is to examine the effect of mind and intelligence games on the academic achievement and inquiry skills of sixth-grade students within the“Effective Citizenship”learning area of the Social Studies course. The study employed a quasi-experimental model with a pre-test/post-test control group, involving 60 students (30 experimental, 30 control) attending a public middle school in Erzurum during the 2023-2024 spring semester. Data were collected using the“Academic Achievement Test”and the“Inquiry Skills Scale,”and an independent samples t-test was used for data analysis. The results indicated that Social Studies education based on mind and intelligence games both enhanced students' academic achievement and developed their inquiry skills. Based on these findings, various practical and research recommendations have been proposed.