Markalama ve kesme işlemleri için karbondioksit (CO2) lazer makinesi tasarımı ve üretimi
Carbon dioxide (CO2) laser machine design and manufacturing for marking and cutting processes
- Tez No: 732058
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada yerli imkanlar kullanılarak markalama, kazıma, oyma ve kesme işlemi yapabilen düşük bütçeli bir CO2 lazer makinesi üretilmiştir. Makinenin benzerlerinden en önemli farkı üzerinde tekrarlı gaz dolumuna izin veren şarj üniteli yerli rezonatör kullanımıdır. Makinenin öncelikle 3B tasarımı yapılmış, malzeme listesi ve imalat süreci belirlenerek üretim işlemlerine geçilmiştir. Orta ölçekli işlemlerde kullanılabilecek olan makine başarılı bir şekilde üretilmiştir. Üretimden sonra kauçuk, ahşap ve plastik türünden malzemelere işlem yapılarak performansı incelenmiştir. Çalışmalar sonucunda bahsedilen malzemelere üretilen makineyle, lazer ile kazıma ve kesme işlemlerinin başarılı bir şekilde yapılabileceği görülmüştür. Üretilen lazer işlem makinesinin reklamcılık, hobi, orman ürünleri, tekstil, deri ve küçük ölçekli mühendislik çalışmalarında kullanılabilme potansiyeli bulunmaktadır. Ayrıca üretilen makine Karabük Üniversitesi bünyesine kazandırılmış, ileri imalat yöntemlerinden olan lazerin eğitim-öğretim işlemlerinde ve bilimsel çalışmalarda kullanılabilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a low-budget CO2 laser machine that can mark, engrave, engrave, and cut using domestic resources has been produced. The most important difference of the machine from its counterparts is the use of a domestic resonator with a charging unit that allows repeated gas filling. First of all, the 3D design of the machine was made, the material list and manufacturing process were determined, and the production processes were started. The machine, which can be used in medium-sized operations, has been produced successfully. After production, rubber, wood, and plastic materials were tested and their performance was examined. As a result of the studies, it has been seen that the laser engraving and cutting processes can be done successfully with the machine produced for the mentioned materials. The produced laser processing machine has the potential to be used in advertising, hobby, forest products, textile, leather, and small-scale engineering works. In addition, the machine produced was provided to Karabük University, and it was ensured that the laser, which is one of the advanced manufacturing methods, could be used in education-teaching processes and scientific studies.