Kompozit kiriş elemanların taşıyıcı sistem üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of composite beam elements on the load-bearing system
- Tez No: 997932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN GÜNDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çelik kirişler ve betonarme kolonlardan oluşan kompozit moment çerçeveleri RCS moment çerçeveleri olarak adlandırılır, sismik tasarım için geleneksel çelik veya betonarme çerçevelere uygun maliyetli alternatifler olarak kabul gören çeşitli hibrit sistem türlerinden biridir. Bu çalışmada, uzun açıklıklı yapı sistemlerinde kullanılan betonarme kirişler ile çelik–beton kompozit kirişlerin sismik performans üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu kapsamda, kompozit moment çerçevelerin davranışı geleneksel betonarme moment çerçeveler ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amacı, çelik kompozit kirişler ve betonarme kolonlardan oluşan hibrit sistemlerin deprem davranışı üzerindeki etkisini ortaya koymak; özellikle uzun açıklıklarda çelik–beton kompozit kiriş kullanımının sistem rijitliği, sünekliği ve enerji sönümleme kapasitesine olan katkılarını değerlendirmektir. Çelik kirişlerin kompozit bir döşeme ile kullanılması durumunda, tipik derin betonarme kirişlere kıyasla sağlanan avantajlar daha belirgin hâle gelmektedir. Bu yaklaşım, kat yüksekliği ve yapı ağırlığının azalmasına olanak sağlamakta; söz konusu azalma ise temel tasarımında maliyet etkin çözümler elde edilmesine katkı sağlamaktadır. Elde edilen sonuçlar, uzun açıklıklı yapılarda kompozit kiriş kullanımının geleneksel sistemlere kıyasla sismik performansta belirgin iyileşmeler sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Composite moment frames consisting of steel beams and reinforced concrete columns are called RCS moment frames and are one of several hybrid system types considered as cost-effective alternatives to traditional steel or reinforced concrete frames for seismic design. In this study, the effects of reinforced concrete beams and steel-concrete composite beams used in long-span structural systems on seismic performance were investigated. In this context, the behavior of composite moment frames was compared with that of traditional reinforced concrete moment frames. The aim of the study is to reveal the effect of hybrid systems consisting of steel beams and reinforced concrete columns on seismic behavior; in particular, to evaluate the contributions of using steel-concrete composite beams in long spans to the system rigidity, ductility, and energy dissipation capacity. When steel beams are used together with a composite slab, the advantages provided compared to typical deep reinforced concrete beams become more pronounced. This approach allows for a reduction in story height and structural weight; this reduction contributes to achieving cost-effective solutions in foundation design. The results obtained show that the use of composite beams in long-span structures provides significant improvements in seismic performance compared to traditional systems.