Bazı diyabetik ilaç kombinasyonlarının ve metformin safsızlığı siyanoguanidinin sıvı kromatografisi ile analizi
Analysis of certain diabetic drug combinations and the metformin impurity cyanoguanidine by liquid chromatography
- Tez No: 997931
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, antidiyabetik ajanlar olan linagliptin, vildagliptin, sitagliptin, empagliflozin ve dapagliflozin ile metformin hidroklorür ve buna ait safsızlık olan siyanoguanidin'in farmasötik dozaj formlarında yan yana tayin edilebilmesi amacıyla, yüksek performanslı sıvı kromatografisi–fotodiyot dedektörü (HPLC-PDA) kullanılarak bir analitik yöntemin geliştirilmesi ve analitik olarak doğrulanmasını kapsamaktadır.Kromatografik ayırmalar, 15 mM ortofosforik asit (5 mM sodyum heptan sülfonat içeren) ve asetonitrilin gradyan elüsyonu kullanılarak 1,0 mL/dakika akış hızında bir Cyano kolonunda (150 mm × 4,6 mm, 5 µm) gerçekleştirildi. Ölçüm için belirlenen dalga boyları, PDA dedektörü kullanılarak her bir analit için ayrı ayrı 205–228 nm aralığında seçilmiştir. Ölçü grafikleri linagliptin için 0,25–1,25 µg/mL, vildagliptin için 5–30 µg/mL, sitagliptin için 5–30 µg/mL ve empagliflozin ve dapagliflozin için 0,5–3,0 µg/mL aralıklarında, Metformin için 100–600 µg/mL, siyanoguanidin için 0,2–1,0 µg/mL, doğrusallık göstermiş olup, korelasyon katsayıları (R²) 0,99'dan büyük bulunmuştur. Elde edilebilirlik değerleri tüm analitler için %98 ile %102 arasında, %RSD değerleri ise %2'nin altında olup, yöntemin doğruluğunu ve hassasiyetini doğrulamaktadır. Geliştirilen yöntem, ilaç maddelerinin farmasötik formülasyonlardaki analizlerine uygulanmış olup, yardımcı maddelerden veya plasebodan kaynaklanan herhangi bir girişim gözlemlenmemiştir. Ayrıca, sağlamlık (robustness) testleri, analitik koşullardaki küçük değişiklikler altında yöntemin kararlılığını doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis covers the development and analytical validation of a high-performance liquid chromatography–photodiode array (HPLC-PDA) method for the side-by-side determination of the antidiabetic agents linagliptin, vildagliptin, sitagliptin, empagliflozin, and dapagliflozin together with metformin hydrochloride and its related impurity cyanoguanidine in pharmaceutical dosage forms. Chromatographic separation was achieved on a Cyano column (150 mm × 4.6 mm, 5 µm) using gradient elution with 15 mM orthophosphoric acid containing 5 mM sodium heptanesulfonate and acetonitrile at a flow rate of 1.0 mL/min. The detection wavelengths were individually selected for each analyte in the range of 205–228 nm using the PDA detector. The method exhibited linearity over the concentration ranges of 100–600 µg/mL for metformin, 0.2–1.0 µg/mL for cyanoguanidine, 0.25–1.25 µg/mL for linagliptin, 5–30 µg/mL for vildagliptin, 5–30 µg/mL for sitagliptin, and 0.5–3.0 µg/mL for both empagliflozin and dapagliflozin, with correlation coefficients (R²) greater than 0.99 for all analytes. Recovery values ranged between 98% and 102%, and %RSD values were below 2%, confirming the accuracy and precision of the method. The developed method was successfully applied to the analysis of the active pharmaceutical ingredients in pharmaceutical formulations, and no interference from excipients or placebo was observed. In addition, robustness studies demonstrated that the method remained stable under small deliberate variations in analytical conditions.