Primipar ve multipar kadınlarda sağlık okuryazarlık düzeylerinin sağlıklı beslenme tutumlarına etkisi
The effect of health literacy levels on healthy nutrition attitudes in primipara and multipara women
  1. Tez No: 997953
  2. Yazar: FADİME DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM CEYLANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Halk Sağlığı, Nursing, Public Health
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kadın sağlığı, yalnızca bireysel değil, toplumsal refahın da temel belirleyicilerinden biridir. Kadınların yaşam boyu üstlendikleri roller, doğurganlık ve sağlık hizmetlerinden yararlanma durumları hem kendi sağlıklarını hem de aile ve toplum sağlığını etkilemektedir. Bu bağlamda, sağlık okuryazarlığı kadınların sağlıkla ilgili bilgileri edinme, anlama ve uygulama becerilerini geliştirerek sağlıklı beslenme tutumlarının benimsenmesinde önem kazanmaktadır. Bu araştırma, primipar ve multipar kadınların sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile sağlıklı beslenme tutumları arasındaki etkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışma, 15.11.2024-15.07.2025 tarihleri arasında Uşak Merkez'deki beş Aile Sağlığı Merkezi'nde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini 348 kadın oluşturdu. Veriler, Kadınlara İlişkin Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizi SPSS for Windows 25.0 programı ile yapıldı. Primipar kadınların sağlık okuryazarlık toplam puanı 111,45±12,99; multipar kadınların 112,85±11,99'dur. Primipar kadınların sağlıklı beslenme tutumu puan ortalaması 77,25±10,40; multipar kadınların ise 77,82±8,60'tır. Sağlık okuryazarlığı, sağlıklı beslenme tutumunun pozitif yordayıcısıdır (B=0,174, p=0,000). Araştırma sonuçlarına göre kadınların sağlık okuryazarlık düzeyleri yüksek ve sağlıklı beslenme tutumları da olumludur.
Özet (Çeviri)
Women's health is a central determinant of both individual well-being and population health. Throughout life course, women's social responsibilities, reproductive and use of health services shape not only their own health outcomes but also those of their families and the wider community. In this context, health literacy gains particular importance, as it supports the development of healthy nutrition attitudes by strengthening women's ability to obtain, understand, and apply health-related information. This study aimed to examine the impact of health literacy levels and healthy nutrition attitudes among primiparous and multiparous women. A descriptive, cross-sectional design was used, and data were collected between November 15, 2024 and July 15, 2025 in five Family Health Centers located in the city center of Uşak. The study sample consisted of 348 women. Data collection tools included the Women's Descriptive Characteristics Information Form, the Health Literacy Scale, and the Attitudes Toward Healthy Nutrition Scale. Statistical analyses were performed using SPSS for Windows version 25.0. The mean total health literacy score was 111,45 ± 12,99 for primiparous women and 112,85 ± 11,99 for multiparous women. Mean healthy nutrition attitude scores were 77,25 ± 10,40 and 77,82 ± 8,60, respectively. Health literacy is a positive predictor of healthy eating attitudes (B=0,174, p=0,000). Overall, the findings indicate that the women included in the study had high levels of health literacy and generally positive attitudes toward healthy nutrition.