Bronşektazi hastalarında yaşam kalitesi, depresyon ve anksiyeteyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Comparison of bronchiectasis severity with quality of life and psychological changes
  1. Tez No: 997956
  2. Yazar: ALPEREN PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDENİZ ALTIAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, bronşektazi hastalarında hastalık şiddet indeksleri (FACED, E-FACED ve Bronşektazi Şiddet İndeksi-BSI) ile hastaların anksiyete, depresyon düzeyleri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Kesitsel tipteki bu çalışmaya, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda takip edilen, stabil dönemdeki 86 bronşektazi hastası dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, solunum fonksiyon testleri ve radyolojik bulguları kaydedilmiştir. Hastalık şiddeti FACED, E-FACED ve BSI skorları ile belirlenmiştir. Hastaların psikolojik durumu Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS) ile, yaşam kalitesi ise Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF) ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 64,8 ± 11,0 yıl olup %52,3'ü kadındır. Korelasyon analizlerinde, FACED skoru ile depresyon düzeyi (HADS-D) arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=0,007). Ancak BSI skoru ile anksiyete ve depresyon skorları arasında anlamlı bir korelasyon izlenmemiştir. Yaşam kalitesi açısından değerlendirildiğinde; hastalık şiddet skorları (özellikle BSI ve FACED) arttıkça, WHOQOL-BREF fiziksel, psikolojik ve çevresel alan puanlarının anlamlı düzeyde düştüğü görülmüştür. Bronşektazi şiddetinin artması, hastaların yaşam kalitesini özellikle fiziksel alanda belirgin şekilde bozmaktadır. Hastalık şiddet indeksleri arasında FACED skoru, depresyon riskini öngörmede diğer indekslere kıyasla daha duyarlı bulunmuştur. Bronşektazi yönetiminde radyolojik ve klinik şiddetin yanı sıra hastaların psikososyal durumlarının ve yaşam kalitesi değerlendirmelerinin de düzenli olarak yapılması gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between disease severity indices (FACED, E-FACED, and Bronchiectasis Severity Index-BSI) and anxiety, depression levels, and quality of life in patients with bronchiectasis. This cross-sectional study included 86 stable bronchiectasis patients followed up at Trakya University Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases. Demographic characteristics, pulmonary function tests, and radiological findings of the patients were recorded. Disease severity was determined using FACED, E-FACED, and BSI scores. Patients' psychological status was evaluated using the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), and quality of life was assessed using the World Health Organization Quality of Life Instruments-Short Form (WHOQOL-BREF). The mean age of the participants was 64.8 ± 11.0 years, and 52.3% were female. Correlation analysis revealed a significant positive relationship between the FACED score and depression levels (HADS-D) (p=0.007). However, no significant correlation was observed between the BSI score and anxiety or depression scores. Regarding quality of life, significant decreases were observed in WHOQOL-BREF physical, psychological, and environmental domain scores as disease severity scores (particularly BSI and FACED) increased. Increased bronchiectasis severity significantly impairs patients' quality of life, especially in the physical domain. Among the disease severity indices, the FACED score was found to be more sensitive than other indices in predicting depression risk. In the management of bronchiectasis, it is recommended to regularly evaluate patients' psychosocial status in addition to radiological and clinical severity.