Çocuklarda kronik akciğer hastalığı ve depresyon ilişkisi
Depression levels in children with chronic lung disease
  1. Tez No: 365958
  2. Yazar: MAHMUT ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FUAT GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç:Tıptaki önemli gelişmelerle birlikte çocukluk çağı kronik hastalıklarında yaşam kalitesi artmış ve yaşam süresi uzamıştır. Yaşam süresinin uzamasıyla birlikte hasta çocuk ve ailesi kronik hastalığın yarattığı psikososyal etkilere daha uzun süre maruz kalmaktadır.Kronik hastalığa verilen psikososyal tepkiler, hastanın psikolojik bütünlüğünü korumak için açığa çıkantüm bilişsel, duygusal ve davranışsal cevapları içerir. Kronik hastalığa sahip ergenler hastaneye yatırılma, aktivite kısıtlılığı, ağrı, okula gidememe ve sıkıntı verici tedavi girişimlerinin uygulanması gibi pek çok stres ile karşı karşıyadır.Bu çalışmada çocuk ve ergenlerde kronik akciğer hastalıklarına (Astım, Kistik fibrozis, Bronşektazi, Tüberküloz) eşlik eden depresif bulguların sıklığı incelenmiştir. Ayrıca psikiyatrik belirti şiddeti ile sosyal uyum, okul başarı oranları, tedaviye uyum arasındaki ilişki incelenmiştir Gereç ve Yöntem:Araştırma; Haziran 2013 – Kasım2013 tarihleri arasında, Dicle üniversitesi çocuk göğüs hastalıkları ünitesinde takipli 25 astım, 25 bronşektazi, 25 tüberküloz, 8 kistik fibrozis'li, 9-19 yaş aralığındaki toplam 83 hasta üzerinde yapılmıştı. Depresyon durumu belirlemede Kovacs tarafından tanımlanan çocuklar için depresyon ölçeği (ÇDÖ) uygulandı. Bulgular:Dicle Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi göğüs polikliniğine başvuran 113 olgu (83 hasta, 30 kontrol grubu) çalışmamıza dahil edilmiştir.Çalışma ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet yönünden fark yoktur.Hasta ve kontrol olgularının ÇDÖ puan ortalamaları karşılaştırıldığında, hastaların ÇDÖ puan ortalaması 6.72+5.638, kontrol grubunun ÇDÖ ortalaması 3.37+3.518 idi. Hasta ve kontrol gruplarının ÇDÖ puan ortalamaları karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki görüldü (p0.005).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Along with the developments in medicine, life quality and lifelength of patients with childhood chronic diseases have increased. Patients and their family are exposed to psychosocial effects caused by disease much longer. Psychosocial reactions against chronic disease include all the cognitive, affective and behavioral responses that come out in order to protect the psychological integrity of patient. Adolescents with chronic disease have to face with a lot of stressful situations such as hospitalization, limitation of daily activities, unable to attend school, annoying treatment attempts and pain. In the present study, frequency of depressive findings accompanied by chronic lung disease of childhood and adolescence (asthma, cystic fibrosis, bronchiectasis, tuberculosis) is examined. Also, the relationship between psychiatric symptom severity with social adaptation, educational success rates and adherence to treatment is examined. Material and Method: Study is carried out in Dicle University Pediatric Chest Diseases Unit, from June 2013 to November 2013 on 83 patients in total whose age ranges between 9-19 (25 patients with asthma, 25 patients with bronchiectasis, 25 patients with tuberculosis and 8 with cystic fibrosis). Children's Depression Scale (CDS) defined by Kovacs was performed to identify depression condition. Findings: 113 cases (83 patients, 30 control group) applied to Dicle University Pediatric Chest Unit are included to our study. There is no difference between study and control group in terms of gender and age. When CDS point average of patient and control cases are compared, it is seen that CDS point average of patients is 6.72 +5.638, CDS point average of control group is 3.37+3.518. When CDS point average of patients and control groups are compared, it has been found out that there is a relationship statistically significant (p0.005).