İnşâd tekniğinin ortaokul öğrencilerinin konuşma kaygısı, tutumu, öz yeterliliğine etkisi ve öğrencilerin yapılan uygulamalara ilişkin görüşleri
The effect of inşâd technique on secondary school students' speaking anxiety, attitude, self-efficacy and students' opinions on the applications
- Tez No: 997967
- Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı inşâd tekniğinin ortaokul öğrencilerinin konuşma kaygısına, konuşma tutumuna ve konuşma öz yeterliğine etkisini tespit etmek ve yapılan uygulamaya ilişkin öğrenci görüşlerini ortaya koymaktır. Çalışmada karma yöntem araştırma desenlerinden iç içe karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda gerçek deneysel desenlerden ön test son test kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılırken araştırmanın nitel boyutunda ise nitel durum modeli tekniklerinden görüşme kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Van'ın Tuşba ilçesine bağlı İsmail Hakkı Tonguç Ortaokulunda 6 ve 7. sınıfta öğrenim gören 40'ı deney, 40'ı ise kontrol grubunda olmak üzere 80 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın deneysel süreci 21 haftadan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri;“Ortaokul Öğrencileri için Konuşma Becerisi Tutum Ölçeği”,“Ortaokul Öğrencileri için Konuşma Öz yeterlik Ölçeği”,“Konuşma Kaygısı Ölçeği”ve“Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler SPSS 22.0 paket programı ile, nitel verilerin analizinde ise içerik analiz kullanılmıştır. Araştırma sonucunda inşâd tekniğinin ortaokul öğrencilerinin konuşma tutumu ve konuşma öz yeterliliği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu tespit edilmesinin yanı sıra bu tekniğin ortaokul öğrencilerinin konuşma kaygısını azalttığı görülmüştür. Ayrıca inşâd tekniğiyle ilgili görüşlerine başvurulan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu bu tekniğin faydalarını vurgularken, özellikle kendilerini topluluk karşısında daha rahat ifade ettiklerini, göz teması kurabildiklerini, utanma ve çekinme duygularının azaldığını, ezber yeteneklerinin geliştiğini dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of the inşad technique on middle school students' speaking anxiety, speaking attitudes, and speaking self-efficacy and to reveal students' opinions about the application. A mixed-method research design, nested mixed design, was used in the study. In the quantitative dimension of the research, a random sample design with a pre-test, post-test control group, which is one of the real experimental designs, was used, while in the qualitative dimension of the research, interview, which are qualitative situation model techniques, were used. The sample of the research consisted of 80 students, 40 in the experimental and 40 in the control group, studying in the 6th and 7th grades at İsmail Hakkı Tonguç Secondary School in the Tuşba district of Van. The experimental process of the research consisted of 21 weeks. The data of the research were collected with the“Speaking Skills Attitude Scale for Secondary School Students”,“Speaking Self-Efficacy Scale for Secondary School Students”,“Speaking Anxiety Scale”and“Structured Interview Form”. The quantitative data obtained in the research was analyzed with SPSS 22.0 package program, and content analysis was used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was determined that the inşad technique had a positive effect on the speaking attitude and speaking self-efficacy of secondary school students, and that this technique It has been shown to reduce speaking anxiety in middle school students. Furthermore, the vast majority of students interviewed about the inşad technique emphasized its benefits, particularly noting that it helped them express themselves more easily in public, improved eye contact, reduced feelings of shyness and hesitation, and improved memorization skills.