Yiyecek içecek hizmetleri alanı öğrencilerine işletmede mesleki eğitim veren aşçıbaşıların deneyimleri ve karşılaştıkları sorunlar
Experiences and issues faced by the head chefs providing vocational training in business to students in the field of food and beverage services
  1. Tez No: 997979
  2. Yazar: HALİL AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ YALINKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Yiyecek içecek işletmeleri turizm sektöründeki en önemli istihdam alanlarından birisidir. Bu işletmeler yerli ve yabancı misafirlere sundukları ürün ve hizmetlerle ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Yiyecek içecek işletmelerinde çalışan personellerin bilgi ve beceri bakımından nitelikli olması, sunulan ürün ve hizmetlerin kaliteli ve sürdürülebilir olmasında anahtar rol oynamaktadır. Sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli personel ihtiyacının karşılanmasında lise, önlisans ve lisans düzeyinde verilen eğitimlerin yanı sıra çeşitli eğitim merkezleri tarafından açılan kurslar da sektöre ilgi duyan personelin yetişmesine önemli katkılar sunmaktadır. Nitelikli mutfak personelinin yetiştirilmesinde birinci basamak lise düzeyinde verilen mesleki eğitim olup Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri alanı bu konuda ön plana çıkmaktadır. Araştırmada Kocaeli ili Gebze ilçesi sınırlarında yer alan bir Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı son sınıf öğrencilerinin işletmelerde mesleki eğitim kapsamında kabul edildikleri işletmelerde görev yapan 15 aşçıbaşı ile görüşülmüş ve aşçıbaşıların işletmelerde verdikleri mesleki eğitime ilişkin tecrübe ve deneyimlere dair görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda katılımcı görüşleri 3 tematik başlık ve 8 tematik alt başlık altında bir araya getirilmiş ve işletmelerde mesleki eğitim esnasında aşçıbaşıların; öğrenci seçim ve tercih kriterleri, işletmede mesleki eğitim süreci ve istihdam eğilimlerine dair sergiledikleri yaklaşımlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Food and beverage enterprises are among the most significant employment areas in the tourism sector. These enterprises contribute to the national economy through the products and services they offer to domestic and foreign guests. The qualifications of the personnel employed in food and beverage businesses play a key role in ensuring the quality and sustainability of the products and services provided. In meeting the demand for qualified personnel in the sector, not only the training offered at the secondary, associate, and undergraduate levels but also courses organized by various training centers make important contributions to the education of personnel interested in the sector. The first step in the training of qualified kitchen staff is vocational education at the high school level, and the Food and Beverage Services Department of Vocational and Technical Anatolian High Schools stands out in this regard. In the present study, interviews were conducted with 15 executive chefs working in enterprises where senior students of the Food and Beverage Services Department of a Vocational and Technical Anatolian High School located in Gebze, Kocaeli, were admitted for vocational training within enterprises. These interviews focused on the chefs' experiences and perspectives regarding the vocational training provided in enterprises. As a result of the study, participants' views were grouped under three thematic categories and eight sub-themes, and the approaches of the executive chefs concerning student selection and preference criteria, the vocational training process in enterprises, and employment tendencies were identified.