Matematik öğretmen adaylarının üçgenlerde eşlik ve benzerlik ile ilgili alan bilgilerinin incelenmesi
Investigation of preservice mathematics teachers' content knowledge on congruence and similarity of triangles
  1. Tez No: 997980
  2. Yazar: MERVE ÖTELEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN MUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada üçgenlerde eşlik ve benzerlik bağlamında matematik öğretmen adaylarının alan bilgilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Nitel yönelimli betimsel araştırma yönteminin benimsendiği bu araştırmanın katılımcılarını, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında bir devlet üniversitesinin matematik ve ilköğretim matematik öğretmenliği programlarının 1., 2., 3. ve 4. sınıflarında öğrenim gören 188 matematik öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcıları kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemiyle belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak, eşlik teoremi, eşlik aksiyomu (postulatı), benzerlik teoremi ve benzerlik aksiyomu (postulatı) kullanılmasını gerektiren toplamda altı etkinlikten oluşan etkinlik yaprağı kullanılmıştır. Katılımcıların etkinliklere yönelik olarak ürettikleri çözümler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, matematik öğretmen adaylarının üçgenlerde eşlik ve benzerlik ile ilgili alan bilgilerinde ciddi eksikliklerinin olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular özel olarak; matematik öğretmen adaylarının büyük çoğunluğunun üçgenler arasındaki eşlik ve benzerlik etkinliklerini, ilgili eşlik ve benzerlik aksiyomlarını (postulatlarını) veya teoremlerini belirtmeden yalnızca iki üçgen arasında sembolik eşlik veya benzerlik kurarak çözdüklerini, çözüm süreçlerinde yeterli açıklama yapmadıklarını, çözümlerinin kavramsal bilgiden daha ziyade işlemsel bir nitelikte olduğunu, çözümlerinin matematiksel terminolojiyi kapsamadığını ve matematiğin formel yapısını yansıtmadığını göstermektedir. Bu çalışmada elde edilen bulgular ışığında uygulamaya ve gelecekteki araştırmalara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the content knowledge of prospective mathematics teachers concerning the concepts of congruence and similarity in triangles.The research was conducted during the 2023–2024 academic year with first-, second-, third-, and fourth-year students enrolled in the Mathematics Education and Elementary Mathematics Education departments at a public university.An activity sheet comprising six questions was developed for the study. This sheet included two congruence theorems, one congruence postulate, two similarity theorems, and one similarity postulate. The data were collected from a total of 188 prospective teachers and analyzed accordingly. The results of the content analysis revealed that prospective teachers had significant deficiencies in their understanding of triangle congruence and similarity. Although a majority of the participants were able to solve problems using congruence and similarity rules between triangles, they often did so without explicitly stating which congruence or similarity postulate/theorem they were applying. Furthermore, it was observed that they generally did not provide adequate explanations and failed to use mathematical language effectively.Based on these findings, it is recommended that similar research be conducted with in-service elementary and secondary mathematics teachers.