Agos gazetesine göre Ermeni soykırımı iddialarında Kürtlerin rolü
The role of Kurds in Armenian genocide claims according to Agos newspaper
  1. Tez No: 997978
  2. Yazar: MESUT GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Ermeni soykırımı iddiaları hem Türkiye'de hem Türkiye dışında farklı zaman ve zeminlerde değişik gerekçelerle tartışılmaktadır. Türkiye'deki tartışmalarda, gerek akademik düzlemde gerekse kamuya açık medya ortamında genel itibarıyla soykırım iddialarının sağlam tarihi belgelere dayanıp dayanmadığının ispatlanması amaçlanmaktadır. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde ise soykırım iddiaları Ermeni diasporasının iddiaları bağlamında tartışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Agos gazetesi zemininde Kürtlerin Ermeni soykırımı iddiaları ile ilişkisini ele almaktır. Agos gazetesi yazarlarının gözünden soykırım iddialarıyla Kürtlerin ilişkisi, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yapılarak ele alınmıştır. Bu çalışmada Agos gazetesinin 2011-2024 yılları arasında genel ağ ortamında yayımlanan yazıları incelenmiştir. Yapılan inceleme neticesinde Agos gazetesinin ilgili yazılarında,“soykırım iddialarının tartışmasız bir şekilde gerçek olduğunu”savunduğu görülmüştür. Kürtlerin soykırım iddiaları ile ilişkisi ise tek yönlü değil siyasi, sosyal ve ekonomik anlamda çok yönlü ele alınmıştır. Agos gazetesine göre Kürtler, 1915 Ermeni olaylarında kesinlikle faildir fakat tek ve asıl fail değildir. Bununla beraber“Devlet Kürtleri kullandı, dolayısıyla tek sorumlu devlettir.”savunmasını da Kürtleri edilgenleştirici bir söylem olarak görmüştür. Agos gazetesi, Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin değerlendirmelerinde tarihsel belgelerden ziyade duygusal ve romantize edilmiş bir söylem üretme eğilimindedir. Bu yaklaşım, gazetenin nesnel bir tutum benimsemesini ve analitik, soğukkanlı bir dil geliştirmesini sınırlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Armenian Genocide claims have been discussed in Türkiye and abroad at different times and places for different reasons. The aim of the discussions in Türkiye is generally to prove that the genocide claims are not based on solid historical documents. In Europe and the United States, genocide claims are discussed in the context of the Armenian diaspora's claims. The aim of this study is to examine the relationship between the Kurds and the Armenian genocide claims on the basis of the Agos newspaper. The relationship between the genocide claims and the Kurds through the eyes of the Agos newspaper writers was examined by using document review using qualitative research methods. In this study, the articles published in the Agos newspaper on the internet between 2011 and 2024 were examined. As a result of the examination, it was seen that the Agos newspaper unquestionably defended the genocide claims. The relationship between the Kurds and the genocide claims was not one-sided but was addressed in a multifaceted manner in political, social and economic terms. According to the Agos newspaper, the Kurds were definitely the perpetrators of the Armenian genocide, but they were not the only and main perpetrators. However,“The state used the Kurds, therefore the state is solely responsible.”sees his defense as a discourse that pacifies the Kurds. In its assessment of the Armenian genocide allegations, Agos tends to resort to emotional and romanticized discourse rather than historical documentation. This approach limits the newspaper's ability to adopt an objective stance and develop an analytical, calm tone.