Liberal ve cumhuriyetçi yaklaşımlar ışığında Irak'ta hak temelli siyasetin analizi: Irak Türkmenleri
Analysis of rights-based politics in Iraq in light of liberal and republican approaches: Iraqi Turkmen
- Tez No: 997981
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÇİLLİLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Irak'ın üçüncü büyük unsuru ve tarihsel-sosyolojik açıdan ülkenin en köklü topluluklarından biri olmalarına rağmen, Irak Türkmenleri uzun yıllardır azınlık haklarının asgari düzeyine dahi tam olarak erişememektedir. Siyasal temsilde eşitsizlik, kültürel hakların sınırlılığı, ekonomik fırsatlara erişimde yaşanan dengesizlikler ve kurumsal düzeyde karşılaşılan yapısal engeller, Türkmen toplumunun kimliğini koruma ve toplumsal konumunu sürdürebilme kapasitesini önemli ölçüde zayıflatmaktadır. Bu tez, söz konusu hak kayıplarının nedenlerini ve devlet politikalarıyla ilişkisini liberal ve cumhuriyetçi azınlık yaklaşımları çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, Türkmenler örneği üzerinden Irak Devleti'nin azınlık gruplarına yönelik uyguladığı politikaları liberal ve cumhuriyetçi perspektifler doğrultusunda incelemektedir. Irak, çok etnikli yapısı ve tarihsel olarak maruz kaldığı etnik çatışmalar nedeniyle azınlık hakları açısından önemli bir inceleme alanı sunmaktadır. Türkmenler, etnik ve kültürel kimliklerini koruma çabası içerisinde, siyasi temsilde adaletsizlik, ekonomik eşitsizlik ve kültürel ayrımcılık gibi çeşitli yapısal sorunlarla mücadele etmekte ve 2003 Saddam Hüseyin iktidarının devrilmesinden bu yana aynı ayrımcılık politikalarına maruz kalmaktadır. Liberal perspektif, bireysel haklar, eşitlik ve özgürlükler temelinde azınlıkların devletle olan ilişkilerini değerlendirirken cumhuriyetçi perspektif, toplumsal sorumluluk ve ortak iyilik doğrultusunda devletin müdahale gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu tezde, her iki teorik yaklaşım çerçevesinde Irak Türkmenlerinin karşılaştığı ekonomik, sosyal ve siyasal zorluklar analiz edilmiş, bu zorlukların aşılmasına yönelik politika önerileri sunulmuştur. Araştırmanın bulguları, Irak Türkmenlerinin temel haklara erişim, siyasal temsil, eğitim, güvenlik ve kültürel haklar gibi alanlarda yapısal eşitsizliklerle karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, bu çalışma Irak Türkmenleri özelinde incelenen politikalar doğrultusunda, azınlık haklarının korunması ve toplumsal barışın tesis edilmesi adına devletin daha kapsayıcı, eşitlikçi ve adalet temelli politikalar geliştirmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, üçüncü unsur olmalarına rağmen Irak'ta Türkmenlerin azınlık haklarından dahi tam anlamıyla yararlanamadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite being the third largest ethnic component of Iraq and one of the country's most historically and sociologically rooted communities, the Iraqi Turkmen have long been unable to obtain even the minimum standards of minority rights. Persistent inequalities in political representation, restrictions on cultural rights, asymmetries in access to economic opportunities, and entrenched institutional barriers have significantly weakened the Turkmen community's capacity to preserve its identity and sustain its societal position. This thesis seeks to analyze the underlying causes of these rights deprivations and their connection to state policies within the frameworks of liberal and republican minority theories. This study examines the policies pursued by the Iraqi state toward minority groups—specifically the Turkmen—through the lens of liberal and republican approaches. Owing to its multi-ethnic composition and its long history of ethnic conflict, Iraq constitutes a significant case for analyzing minority rights. The Turkmen, in their efforts to maintain their ethnic and cultural identity, confront a range of structural challenges, including political marginalization, economic disparities, and cultural discrimination. The liberal perspective conceptualizes minority–state relations on the basis of individual rights, equality, and fundamental freedoms, whereas the republican perspective emphasizes the necessity of state intervention to uphold social responsibility and the common good. Within this theoretical framework, the thesis analyzes the economic, social, and political challenges faced by Iraqi Turkmen and offers policy recommendations aimed at mitigating these issues. The findings demonstrate that Iraqi Turkmen continue to encounter structural inequalities in key areas such as access to basic rights, political representation, education, security, and cultural freedoms. Consequently, the study argues that, in order to safeguard minority rights and promote social cohesion, the Iraqi state must adopt more inclusive, egalitarian, and justice-oriented policies.