İnternet ve demokrasi
Internet and democracy
  1. Tez No: 99800
  2. Yazar: FATİH BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Çağdaş demokrasiler, özellikle post-modern teorilerin gündeme gelmesiyle ciddi biçimde eleştiriye uğramıştır. İnternet bu bağlamda halk katılımını sağlayacak önemli bir araç olarak 20. yüzyılın son çeyreğinin bize hediyesidir. İnternet zaman ve. mekanı, daha önce hayal edemeyeceğimiz şekilde hayali yerler ve toplumlar yaratarak aşar. İnternetin sahip olduğu araçlar, 21. yüzyılın merkezi devlet yapısının halka açılımını sağlayacaktır. Bireylerinde siyasi katılım bağlamında bir değişim-dönüşüm geçireceği bu süreçte, katılımcı demokrasinin, mitolojik çağın bir efsanesi olmadığı olacaktır. Post-modem teorilerden gücünü alan, katılımcı demokrasi modelleri, internetin siyasi arenadaki işlevleri anlaşıldıkça daha da desteklenmektedir. 21. yüzyılda özgür ve eşit demokratik yaşam ve iletişim internetin biz dünya halkına armağanı olacaktır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri kökenli internet-demokrasi tartışmaları ve internetin siyasete nasıl uygulanabileceği yönündeki çalışmalar, önümüzdeki yüzyılda bu ülkede yaşanan pratikler bağlamında diğer ülkelerde de uygulama alanı bulacaktır. Digital City, Kanada Ontario Özgürlük Partisi, The Center Democracy and Technology gibi örgütlerin bu yöndeki çalışmaları, Amerika Birleşik Devletleri eski sözcülerinden Gingrich'in internetin katılımcı demokrasiyi geliştireceği yönündeki Amerika Birleşik Devletleri resmi politikasını açıklayıcı yönünde görüş belirtmesi, 1999'un son çeyreğinde A.B.D. başkanı Bill Clinton'un“chat”programına katılması, Türkiye'den internet servis sağlayıcısı Superonline'nın interaktif kanalına olan yüksek katılım oranı, bu tür demokratik siyasetin uygulanabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Contemporary democracies, specially with the putting of post-modem theories into agenda have seriously been the subject of comment. Internet, in this sense, as a main tool of public participation, is a present of the last quarter of 20th century for us. Internet overpasses, time and space by creating artificial spaces and societies which we have never dreamed before. The tools which internet has will enable 21s1 centruy's state structure opening to the public. In this interval, in which individuals in the framework of political participation will have a change - evolution, it will emerge that participatory democracy is not a legend of angient. Participatory democracy models especially supported by post-modern theories are even more supported as a result of well-understanding of functions of internet in political area. In 21st century an equal and free democratic life and communication will be the present of internet for the world-publics. Especially United States of America oriented internet-democracy discussions and the studies on how internet will be applied to politics, in the next century in the frame of experiences which this country has lived will have a place of application in other countries. In this direction the studies of the institutions like Digital City, Canadian Ontario Freedom Party, The Center Democracy and Technology, United States of America officiall policy explanations by alt spokesman democracy to develop and Bill Clinton made attend to chat program in the last quarter of 1999, the high particapation raid to the interactif channel by internet servis provider Superonline from Turkey proves the ability of applying this kind of democratic policies.