Hukuk devleti düşüncesinin Osmanlı devlet yapısına etkisi
Effects of the rule of law thought to the Ottoman state structure
- Tez No: 99801
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİHAL BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET“Hukuk devleti”sözcüğü, yöneteni hukukla sınırlandırma amacına yönelik çok eski bir arayışın, 19.yüzyıl Almanyasında somutlaşmış iradesidir. Oluşumunu, Batı'da özellikle Aydınlanma Dönemi ile başlayan gelişmeler ile Almanya'nın kendi sosyal ve siyasal yapısının bileşimine borçlu olan kavram, liberal burjuvazinin bir ürünüdür. Günümüzde, Hukuk devleti kavramı,“birey özgürlüğü”ve“devlet otoritesinin sınırlandırılması”değerleri üzerine oturtulmuştur ve tarih içinde çeşitlenen diğer bir çok unsuru, bu iki temel hedefin gerçekleşmesinin önemli birer aracı olarak kabul edilmektedirler. 19.yuzydm ikinci yansına kadar mutlak bir egemenlik anlayışına dayanan Osmanlı Devleti'nde, bu tarihten itibaren devlet yapışma ilişkin bir değişimin başladığı görülmektedir. Özellikle ILMahmut ile başlayan yenilik hareketlerinin içinde, hukuk devleti düşüncesinin, temel hakların düzenlenmesi, iktidarın sınırlandırılması, yasa ve yasallığın vurgulanması, bir anayasanın ilânı gibi başlıca unsurları bulunmaktadır. Fakat bu gelişmelerin nedenleri, hukuk devletinin, Batfdaki çıkış nedenlerinden farklıdır, öte yandan, getirilen yenilikler, Osmanlı Devleti'ni bir hukuk devleti çerçevesine tam olarak oturtmaya yetmemektedir. Ancak, Devletin 19.yüzyılın ikinci yansından yıkılışına kadarla sürecinde yapılan düzenlemeler ve yaşananlar, sınırlı bîr kesimde de olsa, hukuk devleti düşüncesinin derindeki anlamı olan“özgürlük”fikrini uyandırmış olmak ve bunu yeni kurulacak Türk Devletine aktarmak açısından büyük Önem taşımaktadır. 169
Özet (Çeviri)
SUMMARY The word“Rechtsstaat”is a concept of an ancient search, formed in the 19th century period of Germany, having an aim of limiting the state by way of law. This concept; that has been formed dne to the developments, in the West mat has especially started with the Enlightment Period and the social and political structure of Germany; is a creation of liberal bourgeoisie. Today this concept“Rechtsstaaf is based on the merits of ”personal freedom“ and ”Limitation of the state power“, and many other elements formed in the history are accepted as the means of reaching these two basic goals. In the Ottoman Empire, mat had an understanding of an authocratic sovereignity until the second half of the 19th century, starting from this date a change begins in the system. Especially the reform movements, started with Mahmut the second, included the main elements of the concept of ”Rechtsstaaf, mat may be summarised as, a new rule in basic rights, the limitation of the powers of Sultan, emphasizing law and Legitimation, and the formation of a constitution. However the reasons of these developments are different from die reasons of the formation of Rechtsstaat in the west, and at the same time the new mings are not enough to form of a rule of law (Rechtsstaat) exactly in the Ottoman Empire. But the new regulations brought and the things lived in the Ottoman Empire, starting from the second half of the 19th century till the end of the Empire, has a great importance, since they have aroused the concept of“freedom”, which is the inner meaning of Rechtsstaat, and passed this new concept to the Turkish Republic tcı