Mustafa Sabri'nin kelami görüşleri
Mustafa Sabri's theological thoughts
- Tez No: 99802
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
136 ÖZET Osmanlı Devletinin son şeyhülislamlarından Mustafa Sabri (1869- 1954) nin Allah"n varlığıyla ilgili öne sürdüğü görüşler, Batıda Allah'ın varlığını ispatta kullanılan delillerin, aklî deliller yönünden tecrübî (empirik) deliler yönüne kaymasının eleştirisi ile ilgilidir. Mustafa Sabri, Batılıların tecrübî delillere aklî delillerden daha fazla önem vermelerini sebeplerinden birini,tecrübenin dünya işlerinde kullanılabilir pek çok faydaya ve üretime sebep olması şeklinde belirlemektedir. Modern Batı Felsefesini Allah'ın varlığım kabulle yetinmekle suçlamaktadır.Çünkü bu felsefe Allah'ı zorunlu varlık olarak görmeme çığırının açılmasına sebep olmuştur.Bu durumda Allah, sadece varlığını yokluğuna tercih edeceğimiz varlık olacaktır.Allah'ı, mümkün varlıkların üzerinde zorunlu varlığın altında bir derecede kabul etmek muhal (imkansız) olan teselsülü ortadan kaldırsa bile, Allah'ın varlığıyla ilgili şüphe ortaya çıkacaktır. Mustafa Sabri, Allah'ın varlığını ispat ederken, kelâmcılann kullandığı imkan delili ile nedensellik ilkesini kendine özgü bir biçimde kullanmıştır. Hz. Muhammed'in peygamberliğinin ispatını tamamen siyasi bir boyutta ele almıştır.Buna kanıt olarak,peygamberden sonra gelen din bilginlerinin hukuk eserleri oluştururken, onun sözlerini kaynak olarak kullanmalarım göstermiştir. Kader konusundaki görüşleri oldukça karışıktır. Bunun sebebi, kaderci anlayışa yapılan yoğun eleştiriler karşısında, gelenekten kopmadan kader problemini çözmeye çalışmak istemesidir. Kur'an'ın tercümesi konusunda, tercümenin Kur'an'm yerini tutamayacağı ile ilgili tespitleri, günümüzde de güncelliğini koruyan bu problemin çözümüne ışık tutmaktadır.Ona göre tercümenin Kur'an yerine konulması halinde sadece anlama farklılıkları değil, bizzat Kur'an'm ontolojik mahiyeti de tehlikeye düşecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Murat ÖZDEMİR, Mustafa Sabri's Theological Thoughts, Bachelor's degre thesis, Consultant : Prof.Dr.Ahmet Akbulut One of the late shaikhs al-lslam Mustafa Sabri 's( 1869 -1954 ) ideas suggested about Allah's existence are relevant to the criticism of the proofs used in proving Allah's existence in the west having been turned towards to experimental proofs in the point of rational truths. Mustafa Sabri had been determining one of the reasons of giving more importance of Westerns to the experimental thoughts than the rational thoughts as experience is usable in the earthly duties and is being a cause of a lot of goodnesss and productivity. He had been accusing the Modern Western Philosophy of being contended with the acceptance of Allah's existence. Because this philosophy has caused the trend of not seeing Allah as absolutely necessary existence.ln this case Allah will be the presence who we only prefer his existence to his nonexistence. Even though acceptingAllah over the possible beings and under the obligatory existence at one degree puts away the impossible series, there will come out the suspicions about the existence of Allah. While proving Allah's existence, Mustafa Sabri, had used opportunity evidence and the principle of causality which theologists use on his own way. He considered the proving of Dear Muhammed's prophethood completely in a political dimension. As a proof to this, he stated that religon scholars' usage of the prophet's words as source while writing law books Their thoughts about the destiny is quite complicated.The reason of this,He had tried to solve out the intensive criticisms made against the fatalistic understanding without leaving the traditions. In the matter of the translation of Holy Koran,his determinings of translation could never take the place of Holy Koran lights the way for the current problem still in today. According to him in the case of putting the translation in the place of Holy Koran not only understanding differences, directly the Holy Koran's onhtological's true nature will be in danger. tt YOkStttöfrtrriM kumu*