TALIS verileri üzerinden öğretmenlerin iş tatminlerini yordayan değişkenlerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
An international comparative analysis of the variables predicting teachers' job satisfaction based on TALIS data
- Tez No: 998039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET KURU ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin iş tatmini düzeylerini etkileyen faktörler, OECD tarafından uygulanan Teaching and Learning International Survey (TALIS) 2018 verileri kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada, Türkiye başta olmak üzere üç farklı ekonomik grubu temsil eden ülkeler olan İngiltere, Avustralya ve Çekya örneklem olarak seçilmiştir. Araştırma kapsamında, öğretmenlerin iş tatminini etkileyen demografik, mesleki ve örgütsel değişkenler belirlenmiş ve bu değişkenlerin ülkeler arası farklılıkları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde veri madenciliği tekniklerinden CHAID (Chi-squared Automatic Interaction Detection) yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemi, TALIS 2018'e katılan dört ülkede görev yapan toplam 8908 ortaokul öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışmada cinsiyet, yaş, kıdem, öğretmenliğin ilk kariyer tercihi olup olmaması gibi demografik değişkenlere dayalı bulgular değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda öğretmenlerin iş tatminini en güçlü şekilde etkileyen değişkenlerin çoğunlukla okul iklimi ve öğretmenliğin gönüllü tercih edilmesi olduğu belirlenmiştir. Bunları sırasıyla ülkeler, yaş, cinsiyet takip etmiştir. Ülkeler arasında bu değişkenlerin etkisi ve sıralaması farklılık göstermektedir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin iş tatminini artırmaya yönelik eğitim hizmetlerinin ülke bağlamına göre şekillendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors influencing teachers' job satisfaction by utilizing data from the 2018 Teaching and Learning International Survey (TALIS), conducted by the OECD. The research focuses on four countries representing different economic categories: Turkey (primary case), England, Australia, and the Czech Republic. The study identifies the demographic, professional, and organizational variables that affect teachers' job satisfaction and analyzes cross-country differences in a comparative framework. A relational survey model, one of the quantitative research designs, was employed in this study. Data analysis was conducted using the CHAID (Chi-squared Automatic Interaction Detection) method, a decision tree-based data mining technique. The sample consists of 8908 teachers from the four participating countries. Demographic findings such as gender, age, seniority, and whether teaching was the first career choice were evaluated. The results reveal that professional satisfaction is the most influential factor in predicting teachers' overall job satisfaction. This is followed by the work environment, autonomy, classroom discipline, and teacher-student relationships. The order and impact of these variables vary across countries. The findings underscore the importance of context-specific education policies to enhance job satisfaction among teachers.