Sınıf öğretmenlerinin 21.yüzyıl becerileri yeterlilik algıları ile stem öz-yeterlik inançlarının incelenmesi
An examination of primary school teachers' 21st century skills competency perceptions and stem self-efficacy beliefs
  1. Tez No: 998040
  2. Yazar: AYŞENUR BULANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ŞENLER PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerilerine yönelik yeterlik algıları ile STEM öz-yeterlik inançlarının incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında görev yapmakta olan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemi ise aynı eğitim-öğretim yılında Şırnak İli Cizre İlçesindeki devlet ve özel okullarda görev yapan 324 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Evrenden örneklem seçiminde uygun örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“21. Yüzyıl Becerilerine Yönelik Yeterlik Algıları Ölçeği”ile“STEM Uygulamaları Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin 21. yüzyıl becerileri yeterlik algıları; cinsiyet, eğitim düzeyi, kıdem ve yaş değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak, görev yapılan okul türü değişkeninde özel okulda görev yapan öğretmenler lehine anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca, okutulan sınıf düzeyi değişkenine göre birinci sınıf ve birleştirilmiş sınıflarda görev yapan öğretmenler lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. STEM öz-yeterlik inançlarına bakıldığında ise eğitim düzeyi, sınıf düzeyi, kıdem ve yaş değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Buna karşın, cinsiyet değişkeninde erkek öğretmenler lehine; görev yapılan okul türü değişkeninde ise özel okulda görev yapan öğretmenler lehine anlamlı farklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine primary school teachers' perceptions of competency regarding 21st-century skills and their self-efficacy beliefs toward STEM. The population of the study consists of primary school teachers working during the 2024–2025 academic year. The sample includes 324 primary school teachers employed in public and private schools located in the Cizre District of Şırnak in the same academic year. A convenience sampling method was used to select the sample from the population. The data were collected using the“21st-Century Skills Competency Perception Scale”and the“STEM Applications Teacher Self-Efficacy Scale.”The collected data were analyzed using independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). According to the findings, teachers' perceptions of competency regarding 21st-century skills did not differ significantly based on gender, educational level, seniority, or age variables. However, a significant difference was found in favor of teachers working in private schools regarding the type of school variable. Additionally, a significant difference was observed in favor of teachers teaching first grade and multi-grade classes regarding the grade level variable. Regarding STEM self-efficacy beliefs, no significant differences were found based on educational level, grade level, seniority, or age variables. On the other hand, significant differences were found in favor of male teachers in terms of the gender variable and in favor of teachers working in private schools in terms of the type of school variable.