Siyasal partilerde lider imajları
Images of leaders in political parties
- Tez No: 99804
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET“Siyasal Partilerde Lider İmajları”başlıklı bu tez Türkiye gibi bir parlamenter sistemde de siyasetin liderler aracılığıyla sürdürülmesi ve lider imajlarının oluşumunda da iletişim araçlarının siyasal içeriğini belirleyen aktörlerin önemli etkisi olması gerçeğine vurgu yapmaktadır. Siyasal süreçte liderlerin temel aktör olması da iletişim araçlarıyla oluşturulan ve yayılan lider imajlarının önemli olmasını gerektirmektedir. Partilerin birbirine benzediği, parti bağlarının giderek zayıfladığı, parti içi demokrasilerin sorgulandığı bir sistemde önemli olan liderler, oy verme kararında da imajlar aracılığıyla belirleyici olmaktadır. Tez bu saptamaları değerlendirebilmek için araştırma, yazın taraması, derinlemesine görüşme ve sormaca tekniklerinin birlikte kullanıldığı bir yöntemle gerçekleştirilmiştir. Bu tez lider imajlarını ve sürecini bu düzeyde değerlendiren ilk araştırma sayılabileceği gibi, getirdiği yeni açılımlarla art araştırmalara da öncülük etmektedir. Siyasal Partilerde Lider İmajları / 205
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis, titled as“Images of Leaders in Political Parties”, emphasizes the fact that in the Turkish parliamentary system, leaders play a key role in maintaining polities. It also argues that the actors who form political content of media, influence the construction of the images of political leaders. In political processes, the leaders as being the fundamental actor brings about the importance of leader images that are formed and disseminated by mass media. The leaders, who are important in a system in which the parties has similarity, the party ties are weakened and the inner party democracy is questioned, will also be a dominant factor in the decision making process of voting via their images. In order to test the assumptions, literature review, deep interviewing and face to face questionnaire techniques are utilized. This thesis can be considered as the first research which evaluates leader's images and the image-making processes in this level. And the thesis is expected to be a pineer to new research in the field with it's capacity of suggesting new perspectives. Sivasal Partilerde Lider îmaiları / 206