Siyasal liderlik ve aday imajı
Political leadership and candidate image
  1. Tez No: 124720
  2. Yazar: VOLKAN EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖZERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler Volkan Ekin İletişim Bilimleri Reklamcılık ve Tanıtım Prof. Dr. Şengül Özerkan Yüksek Lisans - Nisan 2003 Siyaset, Siyasal Lider, Aday İmajı ÖZET SİYASAL LİDERLİK ve ADAY İMAJI Türk siyasal sisteminde yer a/an partilerin, seçmen gözünde farklı konumlandırılmasına imkan veren ideoloji ve temel vaadleri arasındaki farklılıklar, son yıllarda yaşanan koalisyonlar ve ülke halkının temel sıkıntılarına bir türlü bulunamayan çözümlerden dolayı önemini yitirmiştir. Siyasette yaşanan değişimlerin doğal bir yansıması olarak da, seçmen tercihi model/erinde“aday imajı”kavramı oy verme karar değişkenleri arasında önem kazanmıştır, Siyasal rekabetin merkezi, ideolojilerden çok adayların kişisel özellikleri ve nitelikleri üzerinde şekillenmeye başlamıştır. Bu çalışma ile Türk siyasi liderlerinin ve onların imajlarının Türkiye ve Türk seçmeni üzerindeki etkileri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awaarded and Date Keywords : Volkan Ekin : Communication Sciences : Advertising : Professor Dr. Şengül Özerkan : Master - April 2003 : Political Leadership, Candidate Image ABSTRACT POLITICAL LEADERSHIP and CANDIDATE IMAGE In the structure of the political competition, the ideological status of the political parties that is important to the voter to position them separetly, and the differantition of their political promises of them are getting unimportance. As a natural aspeet the candidate image in the voter preference models, become a significant variable of the decision voting behavior. With this study the effects of Turkish politics leaders and their images on Turkey and Turkish voters are tried to explained.