Decentralized Finance: Identifying Risks and Weaknesses, Proposing Solutions, and Implementing Effective Mitigation Strategies
Merkezi Olmayan Finans: Riskleri ve Zayıflıkları Belirleme, Çözüm Önerme ve Etkili Azaltma Stratejileri Uygulama
- Tez No: 998054
- Danışmanlar: DR. MUDASSIRA SARFRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Lazarskı Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Bilim Dalı
Özet
Merkezi Olmayan Finans (DeFi), küresel finans ortamında çığır açan bir yenilik olarak ortaya çıkmış ve geleneksel finansal hizmetlere merkezi olmayan, izinsiz ve şeffaf alternatifler sunmuştur. Blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmelerden yararlanan DeFi platformları, aracılar olmadan borç verme, borç alma, ticaret ve varlık yönetimi gibi finansal faaliyetleri kolaylaştırır. Ancak DeFi'nin dönüştürücü potansiyeli, akıllı sözleşme güvenlik açıkları, yönetişim yetersizlikleri, likidite parçalanması ve düzenleyici belirsizlikler gibi önemli sistemik risklerle birlikte gelir ve bunların hepsi acil ve kapsamlı risk azaltma stratejileri gerektirir. Bu tez, DeFi platformlarındaki sistemik risklerin temel nedenlerini ve sonuçlarını araştırır ve bu zorlukları ele almak için bütünsel bir çerçeve sunar. Literatür incelemelerini, gerçek dünya vaka analizlerini ve karşılaştırmalı çalışmaları birleştirerek, Terra-Luna çöküşü ve Wormhole Köprüsü istismarı gibi vaka çalışmalarıyla örneklendirilen platform güvenliğini, kullanıcı güvenini ve piyasa istikrarını etkileyen kritik risk faktörlerini belirler. Araştırma, akıllı sözleşme denetimleri, merkezi olmayan oracle sistemleri ve zincirler arası güvenlik önlemleri gibi teknolojik güvenlik önlemlerini; karesel oylama mekanizmaları ve şeffaf karar alma panolarını içeren yönetişim reformlarını; gizliliği koruyan KYC teknolojileri ve düzenleyici sanal alanlarla iş birliği de dahil olmak üzere düzenleyici uyumluluk araçlarını; ve kullanıcı hatalarını en aza indirmek ve katılımı artırmak için oyunlaştırılmış öğrenme modülleri, yerelleştirilmiş eğitim materyalleri ve basitleştirilmiş arayüzler aracılığıyla kullanıcı eğitimi stratejilerini kapsayan çok katmanlı bir çözüm önermektedir. Bulgular, DeFi'deki sistemik risklerin teknik ilerlemeleri, yönetişim ayarlamalarını, düzenleyici iş birliğini ve gelişmiş kullanıcı eğitimini birleştiren dengeli bir yaklaşımla önemli ölçüde azaltılabileceğini ve nihayetinde uzun vadeli inovasyonu ve erişilebilirliği destekleyen daha güvenli, dayanıklı ve kapsayıcı bir finansal ekosistemin teşvik edilebileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Decentralized Finance (DeFi) has emerged as a groundbreaking innovation in the global financial landscape, providing decentralized, permissionless, and transparent alternatives to traditional financial services. Leveraging blockchain technology and smart contracts, DeFi platforms facilitate financial activities such as lending, borrowing, trading, and asset management without intermediaries. However, the transformative potential of DeFi is accompanied by significant systemic risks, including smart contract vulnerabilities, governance inefficiencies, liquidity fragmentation, and regulatory ambiguities, all of which demand urgent and comprehensive risk mitigation strategies. This thesis explores the root causes and consequences of systemic risks within DeFi platforms and presents a holistic framework for addressing these challenges. By combining literature reviews, real-world case analysis, and comparative studies, it identifies critical risk factors affecting platform security, user trust, and market stability, exemplified through case studies like the Terra-Luna collapse and the Wormhole Bridge exploit. The research proposes a multi-layered solution encompassing technological safeguards such as smart contract audits, decentralized oracle systems, and cross-chain security measures; governance reforms involving quadratic voting mechanisms and transparent decision-making dashboards; regulatory compliance tools, including privacy-preserving KYC technologies and collaboration with regulatory sandboxes; and user education strategies through gamified learning modules, localized educational materials, and simplified interfaces to minimize user errors and enhance engagement. The findings emphasize that systemic risks in DeFi can be significantly mitigated through a balanced approach combining technical advancements, governance adjustments, regulatory collaboration, and enhanced user education, ultimately fostering a more secure, resilient, and inclusive financial ecosystem that supports long-term innovation and accessibility.