İnsan vücudundaki sistem ve organların işleyişinin çevrimiçi ve çevrimdışı scratch etkinlikleri ile öğretilmesinin akademik başarı ile dijital okuryazarlık ve dijital içerik üretme becerileri üzerindeki etkisi
The effect of teaching the functioning of human body systems and organs through online and offline scratch activities on academic success, digital literacy, and digital content production skills
- Tez No: 998065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ALTIPARMAK KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada; insan vücudundaki sistemler ve organların işleyişinin ve bu organlarda meydana gelebilecek olası hastalıkların, dijital öğrenme araçlarından biri olan Scratch blok tabanlı kodlama arayüzü kullanılarak öğretilmesine yönelik deneysel bir süreç planlanmıştır. Fen bilgisi öğretmen adayları ile gerçekleştirilen bu araştırmada, öğretmen adayları, insan vücudunu oluşturan sistemlerin ve organların tasarımlarını yapmışlar, bu organların fizyolojik düzeyde işleyişini ve olası organ hastalıklarını simüle eden dijital etkinlikler oluşturmaya çalışmışlardır. Bu çalışmanın özgün değeri; insan anatomisi ve fizyolojisi konularının, daha önce yapılan çalışmalarda çok az örneği bulunan Scratch blok tabanlı kodlama arayüzü ile dijital ortamda işlenmesinin, öğretmen adaylarının akademik başarıları ile dijital okuryazarlık ve dijital içerik üretme becerileri-metin, görsel, video, ses vb.- üzerindeki etkisini ortaya koymuş olmasıdır. İlerideki öğretmenlik hayatlarında kendi öğrencileri için de kullanabilecekleri bu tasarım, kodlama ve simülasyon etkinlikleri ile insan vücudunun işleyişine dair bir öğretim materyali geliştirmişlerdir. Öğretmen adayları, Scratch programı aracılığıyla algoritmik düşünme becerilerini kullanarak, hücre, organ, sistem vb. konuları animasyon, oyun ya da etkileşimli simülasyon gibi görsel içeriklere dönüştürerek öğrenme süreçlerini aktif hale vii getirebilmişlerdir. Bu bağlamda bu araştırmadaki deneysel sürecin; uygulamalı ve etkileşimli bir öğrenme deneyimi sağlayarak fen öğretiminde soyut ve karmaşık yapılarla tanımlanan organ sistemlerinin blok tabanlı bir programlama dili olan Scratch ile görselleştirildiği, öğretmen adaylarının hem bilişsel hem de dijital becerileri üzerinde olumlu etkilerinin olduğu, dijital okuryazarlık düzeylerini arttırdığı ve ünitenin karmaşık kavramlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental process was designed to teach the functioning of the systems and organs in the human body, as well as possible diseases that may occur in these organs, using Scratch, a block-based coding interface that serves as a digital learning tool. Conducted with pre-service science teachers, the study involved participants designing models of human body systems and organs and creating digital activities that simulate their physiological functions and potential diseases. The originality of this study lies in the integration of human anatomy and physiology topics into a digital environment through Scratch, a block-based coding interface that has been rarely used in previous studies. The research revealed the impact of this approach on pre-service teachers' academic achievement, digital literacy, and digital content creation skills—such as text, visuals, videos, and sound. Through these design, coding, and simulation activities— resources they can later use in their own teaching careers—participants developed instructional materials related to the functioning of the human body. By using the Scratch program, the pre-service teachers applied algorithmic thinking skills to transform topics ix such as cells, organs, and systems into visual content like animations, games, or interactive simulations, thereby making their learning processes more active. In this context, the experimental process of this study provided a practical and interactive learning experience, allowing organ systems—often described as abstract and complex structures in science education—to be visualized through Scratch, a block-based programming language. The findings indicate that this process had positive effects on pre -service teachers' cognitive and digital skills, enhanced their digital literacy levels, and helped them better understand the complex concepts within the unit.