Depoliticization, repoliticization, and the class dynamics offinancialization: The case of AKP-era Turkey and the role of CBRT
Siyasetsizleştirme, yeniden siyasetleştirme vefinansallaşmanın sınıf dinamikleri: AKP dönemi Türkiyeörneği ve TCMB'nin rolü
  1. Tez No: 998068
  2. Yazar: FURKAN ENES ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR BİRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidar dönemi (2002-2023) ile bu dönemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)-AKP ilişkileri ve bu bağlamda para politikasının dönüşümünü Eleştirel Politik Ekonomi ve Açık Marksizm perspektifiyle incelemektedir. Çalışmada merkez bankasının bağımsızlık söylemini vurgulayan ana akım yaklaşımlara karşı merkez bankası bağımsızlığının sınıfsal dinamiklerle şekillendiğini savunur. Tezde Türkiye'nin bağımlı finansallaşan bir ülke olarak yaşadığı dönüşümleri inceler. Çalışma, iki temel dönemin ayrımı üzerinden inşa edilir. İlk dönem olarak siyasetsizleştirme (2001-2013), uluslarası sermayeye entegrasyonu temel alan, özellikle TCMB açısında kurumsal reformları ve bilimselleştirmeyi temel alan bir dönem olarak ifade eder. İkinci dönemde yeniden siyasetleştirme (2013-2023) ise Amerikan Merkez Bankası (FED) kararı ile birlikte küresel likidite daralması ve iç krizlere karşı bir hayatta kalma stratejisi olarak ortaya çıkmıştır. Bu süreçte iktidar, borca dayalı birikimi sürdürmek için TCMB üzerinde doğrudan kontrolünü artırmış ve deneysel politikalar uygulamıştır. Sonuç olarak bu müdahalelerin, istikrar adı altında emeği disipline etmeyi amaçlayan sınıfsal stratejiler olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Justice and Development Party (AKP) period in power (2002-2023), the relationship between the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) and the AKP during this period, and the transformation of monetary policy in this context from the perspective of Critical Political Economy and Open Marxism. The study argues against mainstream approaches that emphasize the central bank's independence discourse, maintaining that central bank independence is shaped by class dynamics. The thesis examines the transformations experienced by Turkey as a dependent financialized country. The study is structured around the distinction between two main periods. The first period, described as depoliticization (2001-2013), is characterized by integration into international capital, particularly institutional reforms and scientification from the perspective of the CBRT. The second period, repoliticization (2013-2023), emerged as a survival strategy against global liquidity tightening and internal crises, coinciding with the US Federal Reserve (FED)v decision. During this process, the government increased its direct control over the CBRT and implemented experimental policies to sustain debt-based accumulation. Ultimately, it is emphasized that these interventions constitute class-based strategies aimed at disciplining labor under the guise of stability.