Artificial intelligence powered career guidance: The case of Turkish Employment Agency (İŞKUR)
Yapay zeka destekli kariyer danışmanlığı: Türkiye İş Kurumu için bir model önerisi
  1. Tez No: 998069
  2. Yazar: HALİME EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İDİL AYBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yapay zekâ teknolojilerinin Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) kariyer danışmanlığı hizmetlerine entegrasyonu için uygulanabilir bir model önerisi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, uluslararası iyi uygulamaların sistematik incelenmesi, Dünya Kamu İstihdam Hizmetleri Birliği (WAPES) üyesi kurumlarla gerçekleştirilen keşfedici bir anket ve İŞKUR personeliyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanmaktadır. Finlandiya, Güney Kore ve Fransa örnekleri ayrıntılı olarak analiz edilmiş; WAPES üyesi ülkelerin katılımıyla yapılan anket çalışması sonucunda uluslararası eğilimler değerlendirilmiş ve İŞKUR personelinin görüşleriyle yerel ihtiyaçlar ortaya konmuştur. Bulgular, yapay zekânın kamu istihdam hizmetlerinde yaygınlaştığını ancak veri kalitesi, teknik kapasite ve algoritmik önyargı gibi zorlukların sürdüğünü göstermektedir. Önerilen model, insan–makine iş birliği, kademeli uygulama ve etik-sorumlu kullanım ilkelerine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop an applicable model proposal for the integration of artificial intelligence technologies into the career guidance services of the Turkish Employment Agency (İŞKUR). The research is based on a systematic review of international best practices, an exploratory survey conducted with member institutions of the World Association of Public Employment Services (WAPES), and semi-structured interviews with İŞKUR personnel. The cases of Finland, South Korea, and France were analyzed in depth; international trends were assessed through the survey conducted with WAPES member countries; and local needs were identified through interviews with İŞKUR staff. The findings indicate that while artificial intelligence technologies are becoming increasingly widespread in public employment services, significant challenges persist, including data quality issues, limited technical capacity, and algorithmic bias. The proposed model is grounded in the principles of human–machine collaboration, gradual implementation, and ethical and responsible use.