TACİS ve Azerbaycan
TACIS and Azerbaijan
- Tez No: 99808
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET TACIS Programı, Avrupa Birliği tarafından Yeni Bağımsız olmuş Devletler ve Moğolistan için taraflar arasında uyumlu ve güçlü ekonomik ve politik ilişkilerin gelişmesine yardım amacıyla geliştirilmiş bir programdır. Programın amacı, taraf devletlerde siyasi özgürlüğe ve iktisadi retaha ulaşmış toplumların kurulmasına yönelik teşebbüsleri desteklemekten ibarettir. TACIS bu amaca yeni teknolojilerin devri için karşılıksız finansman sağlama, piyasa ekonomisine ve demokratik topluma geçiş döneminde destek verme yoluyla ulaşmaktadır. Faaliyetinin ilk 6 senesinde (1991-1996 yıllan arasında) TACIS, karşılıksız olarak taraflara 3 milyar 390 milyon ECU tahsis etmiştir ki, bu da 2500'den fazla projenin gerçekleşmesine imkan vermiştir. Taraf devletlerle sıkı ilişkide bulunarak, TACIS kaynakların nasıl harcanacağını belirlemektedir. Bu durum, TACIS Programına taraf ülkelerin reform politikalarının belirlenmesi ve esas sorunlarının çözümlenmesi işlemlerinin finansmanına imkan vermektedir. Daha geniş uluslararası teşebbüslerin ışığında, TACIS gereken zamanlarda diğer yatırımcılar ve uluslararası örgütlerle işbirliği içinde de çalışmaktadır. TACIS, en geniş alanları temsil eden kamu ve özel örgütlerin sahip oldukları yeni teknolojileri taraf devletlere devretmektedir, bu da piyasa ekonomisi ve demokrasi tecrübesini ve yerli uzmanların tecrübe ve bilgileri ile karşılaştırmağa imkan vermektedir. Yeni teknolojilerin devri: uzman kişilerden oluşan takımların gönderilmesi, uzman kişiler tarafından araştırmaların yapılması ve mesleki hazırlığın 96temini, kurumların, örgütlerin yasal ve normatif çerçevelerinin oluşturulması ve reform edilmesi yoluyla, taraflar arasında ilişkilerin kurulması, uluslararası iletişim yapıların geliştirilmesi, tarafların birbirine yakınlaşmasının teşvik ve pilot projelerin hazırlanması anlamına gelmektedir. TACIS, aym zamanda katalizatör rolünü oynamaktadır, esas kreditörlerin ve yatırımcıların mali kaynaklan için yol açmaktadır, yatırım Öncesi araştırmalarda ve teknik, ekonomik incelemeler sayesinde politikalar konusunda ilgili kurumlara danışmanlık yapmaktadır. TACIS, taraf ülkelerin dahilindeki örgütlerle ve onların AB'deki meslektaşları ile ilişkilerin ve güçlü bağlantıların teşviki yoluyla, demokrasini ve piyasa ekonomisine yönelmiş sosyo-ekonomik sistemin anlaşılmasına ve gereken kıymetin verilmesine imkan sağlamaktadır. TACIS Programının ilgi alanına giren diğer konular ise şunlardır: Kamu yönetiminin reformu, devlet işletmelerin özelleştirilmesi, özel sektörün geliştirilmesi, ulaştırma ve iletişim altyapıların modernleştirilmesi, enerji sektörü, nükleer güvenlik ve çevre, verimli üretim, altyapıların kurulması, gıda maddelerin işletilmesi ve dağıtımı, sosyal güvenlik ve eğitim sistemlerin geliştirilmesi. Her taraf devlet kendi ihtiyaçları doğrultusunda öncelik oluşturan alanları kendisi tercih etmektedir. 97
Özet (Çeviri)
SUMMARY The TACIS Program is a European Union initiative for the New Independent States and Mongolia which fosters the development of harmonious and prosperous economic and political links between the European Union and these partner countries. Its aim is to support the partner countries' initiatives to develop societies based on political freedoms and economic prosperity. TACIS does this by providing grant finance for know-how to support the process of transformation to market economies and democratic societies. In its first six years of operation, 1991-1997 TACIS has committed ECU 3,390 million to launch more than 2,500 projects. TACIS works closely with the partner countries to determine how funds should be spent. This ensures that TACIS funding is relevant to each country's own reform policies and priorities. As apart of a broader international effort, TACIS also works closely with other donors and international organizations. TACIS provides know-how from a wide range of public and private organizations which allows experience of market economies and democracies to be combined with local knowledge and skills. This know-how is delivered by providing policy advice, concultancy teams, studies and training, by developing and reforming legal and regulatory frameworks, institutions and organizations, and by setting up partnerships, networks, twinnings and pilot projects. TACIS is also a catalyst, unlocking funds from major lenders and investors by providing pre-investment and feasibility studies. 98TACIS promotes understanding and appreciation of democracy and a market- oriented social and economic system by cultivating links and lasting relationships between organizations in the partner countries and their counterparts in the European Union. The main priorities for TACIS funding are: public administration reform, restructuring of state enterprises and private sector development, transport and telecommunications infrastructures, energy, nuclear safety and environment, building an effective food production, processing and distribution system, developing social services and education. Each country then chooses the priority sectors depending on its needs. 99