Burdur ilinde seçilen yol kesimleri için PCI (üstyapı durum indeksi) yöntemi ile kaplama durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of pavement condition using PCI (pavement condition index) method for selected road sections in Burdur province
  1. Tez No: 998078
  2. Yazar: ELVAN KARABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Karayollarında trafik yükünün artması, iklim koşulları, üretim hataları, coğrafik etkiler gibi nedenlerden dolayı bozulmalar meydana gelmektedir. Üstyapı bozulmalarının sürücüler ve yolcular üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bozulmalar başlangıçta yavaş yavaş gerçekleştiği için periyodik bakımlar ile giderilebilmektedir. Zamanında bakım ve onarımı yapılmadığında ise bozulmalar giderek çoğalmakta ve daha yüksek maliyetli iyileştirme işlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, ASTM tarafından tanımlanan ASTM D 6433-20 numaralı yollar ve park alanları üst yapı bozulma kılavuzu dikkate alınmıştır. Bu kılavuz üstyapının durumunu, PCI yöntemini kullanarak görsel incelemeler aracılığıyla tespit etmekte kullanılmaktadır. PCI yöntemi dünya genelinde üstyapı bakımı ve onarımını üstlenen birçok kuruluş tarafından kabul edilmiş standart bir durum derecelendirme sistemidir. Çalışmada ilk olarak Burdur il merkezinde seçilen ağ üzerindeki kavşaklarda trafik sayımları yapılmıştır. Sayımların sonucunda seçilen ağdaki üstyapıların şerit başına düşen trafik hacmi hesaplanmıştır. Daha sonra bozulma meydana gelen üstyapılarda bozulma türleri gözlemlenmiş ve kaydedilmiştir. ASTM D 6433-20' ye göre, ölçümler yapıldıktan sonra bozulmaların yoğunluk düzeyleri ve belirlenen kesimlere ait Üstyapı Durum İndeksi (PCI) hesaplanmıştır. Bozulma türlerinin oluşma nedenleri yük, iklim ve diğer başlıkları altında incelenmiştir. Yapılan incelemeler, ölçümler ve sayımlar sonucunda seçilen ağdaki üstyapılarda trafik hacimleri ile PCI değerleri karşılaştırılarak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Deterioration occurs on highways due to reasons such as increased traffic load, climatic conditions, production errors, and geographical effects. Pavement deterioration has negative effects on drivers and passengers. Since the deteriorations occurs gradually at the beginning, it can be fixed with periodic maintenance. When maintenance and repair are not done on time, deterioration increases and more costly improvement processes are required. This study considered the ASTM D 6433-20 road and parking area pavement deterioration guideline defined by ASTM. This guideline is used to determine the condition of the pavement through visual inspections using the PCI method. The PCI method is a standard condition rating system accepted by many organizations worldwide that undertake pavement maintenance and repair. In the study, traffic counts were first conducted at selected intersections on the network in the city center of Burdur. Based on the survey results, the traffic volume per lane on the selected pavements were calculated. Later, the types of deteriorations on the pavements were observed and recorded. According to ASTM D 6433-20, after the measurements, the intensity levels of the deteriorations and the Pavement Condition Index (PCI) of the determined sections were calculated. The reasons for the occurrence of the types of deterioration are examined under the headings of load, climate and others. As a result of the examinations, measurements and counts, evaluations were made by comparing the traffic volumes and PCI values in the selected network.