Ankara'daki canlı müzik mekânları üzerine sosyo-kültürel çözümleme
A socio-cultural analysis of live music venues in Ankara
  1. Tez No: 998076
  2. Yazar: AZİZ ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU MUSTAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Ankara'da faaliyet gösteren kafe, bar, meyhane ve gazino/pavyon/gece kulüpleri (night clubs) gibi canlı müzik mekânlarının sosyo-kültürel yapılarını analiz etmek ve zaman içerisinde bu yapıların ne tür dönüşümler geçirdiğini ortaya koymaktır. Araştırmada, nitel yöntemlere dayalı olarak kültürel analiz ve durum çalışması deseni kullanılmıştır. Katılımlı gözlem ve doğrudan/dolaylı görüşmeler aracılığıyla mekân sahipleri, müzisyenler ve müşteriler arasındaki ilişkiler analiz edilmiş olup müziğin, mekânın, toplumsal yapının ve kültürün birbirini nasıl etkilediği ve bölgeye gelenlerin kültürel kimlikleri ortaya çıkarılmıştır. Ankara, İç Anadolu Bölgesi'nde stratejik bir konumda yer alan, etnik ve kültürel çeşitliliğe sahip bir şehir olarak, Cumhuriyetin ilanı ve başkent olarak kabul edilmesiyle birlikte kozmopolit ve bürokratik bir yapı haline gelmiştir. Diğer yandan Ankara, Anadolu'nun merkezinde ve birçok medeniyetin kesişim noktasında yer alması nedeniyle, bölge olarak zengin bir kültürel köke sahiptir. Ankara'nın başkent olması, bürokratik merkez niteliği taşıması ve birçok üniversiteyi içerisinde bulunduran bir eğitim şehri olması, şehrin sadece idari değil aynı zamanda sosyo-kültürel olarak da zengin olmasını sağlar. Bu çok kültürlü yapı, müzikal çeşitliliğin ortaya çıkmasına ve bu durumun şehirdeki canlı müzik mekanlarına yansımasını sağlamıştır. Ankara'nın bu çok katmanlı ve kozmopolit yapısı, canlı müzik yapılan mekânların sadece belirli bölgelerde yoğunlaşmasının önüne geçmiş, bu mekanların zaman içerisinde büyüyen ve çok merkezli bir konuma gelen kentin geneline yayılmasını sağlamıştır. Diğer yandan, bölgesel kültür ve toplumsal yapıdaki değişimlere bağlı olarak müzikal tercihlerde, canlı müzik mekanlarının yapısında ve işleyişlerinde de farklılaşmalar görülmüştür. Bu bağlamda, canlı müzik yapılan mekanların, orada çalışan müzisyenlerin ve izler kitlenin müzikal eğilimleri de içinde bulundukları sosyo-kültürel dinamiklere bağlı olarak değişim ve gelişim göstermiştir. Ankara'daki canlı müzik mekanları; kafe, bar, meyhane, gazino/pavyon/gece kulüpleri (night clubs) olmak üzere dört ana gruba ayrılmıştır. Bu sınıflandırma, mekanların yapısal özellikleri ve işlevleri göz önünde tutularak yapılmıştır. Böylece Ankara'da yer alan canlı müzik mekanlarının; kentin eğlence kültüründeki çeşitliği, kültürel kimliği ve toplumsal yapısı üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Ankara'daki canlı müzik mekânlarının zaman içinde hem coğrafi olarak yayılım gösterdiği hem de değişen sosyo-kültürel yapı doğrultusunda müzikal olarak çeşitlendiği ve şekillendiği görülmüştür. Bu bağlamda, bölgesel kültür, kültürel kimlik ve toplumsal yapı gibi unsurlar, mekânların işleyiş biçimini, izler kitle profilini ve müzisyenlerin müzik pratiklerini doğrudan etkilemiştir. Böylece, Ankara'da canlı müzik mekânı kültürünün, bölgeden bölgeye ve yıldan yıla farklı sosyo-kültürel yapılarla şekillenen, dinamik bir yapı kazandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to analyze the socio-cultural structures of live music venues such as cafés, bars, taverns (meyhane), and nightclubs (gazino/pavyon/gece kulübü) operating in Ankara, and to reveal the transformations these structures have undergone over time. In this research, a cultural analysis and case study approach based on qualitative methods were employed. Through participant observation and direct/indirect interviews, the relationships among venue owners, musicians, and customers were examined to uncover how music, space, social structure, and culture influence one another, as well as to identify the cultural identities of those visiting these venues. Ankara, located in a strategic position in the Central Anatolia Region and characterized by its ethnic and cultural diversity, became a cosmopolitan and bureaucratic city following the proclamation of the Republic and its designation as the capital. On the other hand, due to its central location in Anatolia and its historical role as a crossroads of various civilizations, the city and its surrounding region possess a rich cultural heritage. Ankara's status as the capital, its bureaucratic character, and its identity as an educational city hosting numerous universities have contributed to its richness not only administratively but also socio-culturally. This multicultural structure has given rise to musical diversity, which in turn is reflected in the city's live music venues. Ankara's multilayered and cosmopolitan nature has prevented live music venues from being concentrated solely in certain areas, enabling their spread throughout the city as it expanded and developed into a polycentric urban structure. At the same time, changes in regional culture and social dynamics have led to variations in musical preferences, as well as in the structure and operation of live music venues. In this context, the musical tendencies of the venues, the musicians working there, and the audience have evolved in relation to the socio-cultural dynamics they are embedded in. Live music venues in Ankara are classified into four main categories: cafés, bars, taverns (meyhane), and nightclubs (gazino/pavyon). This classification was made by considering the structural characteristics and functions of these venues. Accordingly, the study aims to reveal the impact of live music venues in Ankara on the diversity of the city's entertainment culture, its cultural identity, and its social structure. It has been observed that live music venues in Ankara have expanded geographically over time and, in parallel with the changing socio-cultural structure, have diversified and transformed musically. In this regard, factors such as regional culture, cultural identity, and social structure have directly influenced the functioning of these venues, the profiles of their audiences, and the musical practices of the performers. Consequently, it has been concluded that the culture of live music venues in Ankara constitutes a dynamic structure shaped by varying socio-cultural contexts across different regions and time periods.