Hidroelektrik santrallerin senkron kompanize modunda çalıştırılmasının enerji verimliliğine etkisi
The effect of operating hydroelectric power plants in synchronous condenser mode on energy efficiency
- Tez No: 998137
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARGUNHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Aşırı hava olayları, dünya genelinde hidroelektrik enerji üretimini aksatarak enerji güvenliği konusunda endişeleri artırmaktadır. Sıcak hava dalgaları ve ani yoğun yağışlar, su rezervuarlarının yönetimini zorlaştırmakta; bu durum da hem üretim planlamasında hem de altyapı güvenliğinde çeşitli riskler doğurmaktadır. Aşırı yağış durumlarında, baraj kapaklarının açılmasıyla kontrollü su tahliyesi sağlanarak oluşabilecek taşkın riskleri azaltılabilirken, düşük yağış seviyeleri ise su hacmini önemli ölçüde azaltarak elektrik üretiminin tamamen durmasına neden olabilmektedir. Özellikle, enerji üretimi için yeterli su seviyesinin bulunmadığı dönemlerde, hidroelektrik santrallerin günde birkaç saat senkron kompanize modunda çalıştırılması, mevcut yatırımların bu zorlu koşullarda dahi daha verimli ve etkili kullanılmasına olanak tanımaktadır. Bu projede, Alpaslan-1 Hidroelektrik Santrali'nde bulunan 4 ünite, senkron kompanize modunda ilk kez çalıştırılarak test edilmiştir. Yapılan test ve analizlerde, Ünite-1 ve Ünite-3 için -20 Mvar, Ünite-2 ve Ünite-4 için ise -16 Mvar olacak şekilde elektrik şebekesine reaktif güç desteği uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, hidroelektrik santrallerin sadece enerji üretim amaçlı değil, su kıtlığı yaşanan dönemlerde şebeke dengeleme ve reaktif güç kompanzasyonu gibi görevlerde de etkin biçimde kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Extreme weather events are disrupting hydroelectric power generation worldwide, raising concerns about energy security. Heatwaves and sudden, intense rainfall complicate the management of water reservoirs, leading to various risks in both production planning and infrastructure safety. During periods of excessive rainfall, the opening of dam gates allows for controlled water discharge, helping to mitigate the risk of flooding. However, low precipitation levels can significantly reduce water volume, potentially causing electricity generation to come to a complete halt. In particular, during times when water levels are insufficient for energy production, operating hydroelectric power plants for just a few hours a day in synchronous condenser mode allows existing investments to be utilized more efficiently and effectively, even under challenging conditions. In this study, the four units of the Alpaslan-1 Hydroelectric Power Plant were tested in synchronous condenser mode for the first time. Reactive power support of -20 Mvar (Units 1 and 3) and -16 Mvar (Units 2 and 4) was supplied to the grid. The results show that hydroelectric plants can also contribute to grid stability and reactive power compensation during periods of water scarcity.